Účastníci cesty (jméno/odbor MHMP): Jan Kostěnec, Mgr./OKP; Tomáš Alušík, PhDr., PhD/OKP 
Cílová země – město: Turecká republika, Istanbul   
Termín konání zahraniční pracovní cesty:  30. 8. 2006 - 3. 9. 2006
Účel:    Zahraniční cesta se realizovala na základě pozvání Ayasofya Müzesi a práce byly prováděny s příslušným povolením Ministerstva kultury a cestovního ruchu Turecké republiky.
Komunikace:  angličtina (bez tlumočníka)
Úhrada:     MHMP
Vedoucí delegace:   Jan Kostěnec
Dne:   20. 9. 2006

 

Oba účastníci prováděli stavebně historický průzkum na dvou vybraných místech bývalého byzantského chrámu Hagia Sofia (dále jen HS), dnes muzeu Ayasofya. Konkrétně se jednalo o sekundární stavby katedrálního komplexu v jeho jihozápadním rohu (dnes demolovaný patriarchální palác a baptisterium) a podél severní fasády chrámu. Byla pořízena podrobná fotodokumentace, dokumentace stavebního materiálu a zaměření dotčených partií fasád, které po nedávném sejmutí novodobých omítek prezentují značné množství doposud nedokumentovaných přestaveb a přístaveb. Jako nejvýznamnější se ukazují výsledky průzkumu podél severní fasády chrámu, kde jsme zaznamenali řadu fragmentů zdí datovatelných do 6. st., které svědčí o existenci dlouhého koridoru, k němuž se přimykaly menší stavby (podle písemných pramenů se v této oblasti mělo nacházet Velké baptisterium HS; menší baptisterium je stále intaktně zachované na jižní straně chrámu). Za významný objev se dá považovat také fragment zdi, který se podle techniky zdiva, velikosti cihel a jejich kolků dá datovat do 4. st., tedy do doby výstavby prvního chrámu HS za císaře Konstantina a jeho syna Constantia.

 

V rámci pobytu a práce v Ayaysofya Müzesi proběhly také přínosné konzultace a výměna zkušeností s ochranou, restaurováním a konzervací historickým monumentů s členy mezinárodního týmu pracujícího na průzkumu a restaurování raně byzantského chrámu HS, památky UNESCO, konkrétně na obnově mozaikové výzdoby v kupoli chrámu. 

 

  • Foto: malý dvůr přiléhající k severní fasádě Aysasofya: ve středu dole fragment zdi dat. do 4. st., vpravo dole ruiny stavby ze 6. st. a nad nimi novodobý vchod do severního vestibulu chrámu