Účastník:     PhDr. Tomáš Alušík, PhD.
Termín:   20. – 24. září 2006
Cíl:   Krakov, Polsko
Účel:    Výroční zasedání a konference Evropské archeologické asociace (EAA)
Komunikace: angličtina, němčina (bez tlumočníka)
Úhrada:    EAA hradila cestovné a stravné; MHMP hradil ubytování a konferenční poplatek
Dne:  8. 11. 2006 

Časový průběh cesty:

St 20.9. Odjezd do Krakova, odpoledne příjezd a ubytování ve vysokoškolských kolejích v komplexu Akademie tělovýchovy a sportu (AWF), kde se konference konala, večer účast na Opening Ceremony (Auditorium Maximum, Krupnicza Str. 33) a Opening Reception (Zahrada Archeologického muzea, Poselska Str. 3)

Čt 21.9. Účast na odborném programu konference (jednotlivé sekce, kulaté stoly a workshopy; komplex AWF)

Pá 22.9. Účast na odborném programu konference (jednotlivé sekce, kulaté stoly a workshopy; komplex AWF)

So 23.9. Účast na odborném programu konference (jednotlivé sekce, kulaté stoly a workshopy; komplex AWF); návštěva historického centra Krakova (Staré město, Wawel, Kazimierz), večer účast na Annual Party (Conference and Banquet Centre REDUTA, Powstanców Str. 46a)

Ne 24.9. Dopoledne návštěva historického centra města a Archeologického muzea, odpoledne odjezd do Prahy

Předmět cesty a její přínos:

Evropská archeologická asociace (www.e-a-a.org) byla založena v roce 1994, aby podporovala nejen archeologický výzkum v Evropě, ale také povědomí o archeologických památkách a nutnosti jejich ochrany. V říjnu 1999 byla Asociace oficiálně uznána Radou Evropy jako odborná konzultativní organizace. V současné době má Asociace sekretariát v Praze při Archeologickém ústavu AV ČR.

Jakožto archeolog a řádný člen Asociace (členské číslo 4382) jsem se zúčastnil jejího 12. výročního zasedání v Krakově. Jako i v předchozích letech nabídla letošní konference široký odborný program za účasti předních evropských archeologů. Diskutována byla celá řada témat ve třech hlavních tematických okruzích:

I) Archaeology in the Modern World: Theoretical and Methodological Perspectives

II) Managing the Archaeological Record and the Cultural Heritage

III) Archaeology and Material Culture: Interpreting the Archaeological Record

Zejména v rámci druhého okruhu se konalo několik velmi zajímavých a přínosných sekcí o ochraně archeologického kulturního dědictví (kterých jsem se samozřejmě zúčastnil), např.: „Archaeological Information Systems in Europe and their impact on the management of the heritage“; „Rescue excavations in motorways, pipelines and other large infrastructure development projects“ nebo „Opening doors for Archaeologists: Making Malta Work“.

Kromě odborného programu konference jsem podnikl několik návštěv historického centra města – Starého města (Hlavní náměstí (Rynek Glowny) se zbytky radnice, halou Tržnice (Suknienica) a několika kostely; zbytky opevnění; staré měšťanské domy; komplex Jagellonské univerzity - druhé nejstarší vysoké učení ve střední a východní Evropě po pražské Karlově univerzitě; Archeologické muzeum), vršku s královským hradem Wawel (mimo jiné je zde archeologická expozice o počátcích osídlení na tomto místě) a staré židovské čtvrti Kazimierz (s několika synagogami a hřbitovy).

Účast na této cestě mi kromě poznání jednoho z nejstarších a nejkrásnějších polských měst umožnila také díky odbornému programu konference navázat kontakty s mnoha odborníky a načerpat nové informace a poznatky o úloze a významu archeologie v dnešní době a zejména o ochraně archeologických památek.