Každý rok představuje umění, především hudební, které je zdánlivě nenápadné svojí velikostí, ale silné svým sdělením. Umění, jehož krásu zdůrazní komorní, nejlépe historicky autentické prostředí.

Nový slogan festivalu vyjadřuje, co festivalové umění spojuje – cesta jako symbol duchovního hledání, cesta, která je prostředkem i cílem, sjednocuje všechny představované kultury. Devět hlavních festivalových akcí letočního ročníku zahrnující i tradiční výlety a sedm doprovodných akcí přináší tento rok umění, reprezentující živé duchovní kultury Evropy, Blízkého východu a Asie.

Jste zváni na inspirativní zastavení na Vaší cestě.

Historie festivalu

Svatováclavské slavnosti jsou mezinárodním festivalem představujícím umění duchovních kultur, které historicky utvářejí a ovlivňují kulturní život v Praze (pravoslaví, katolicismus, protestantismus a judaismus).

Festival přináší především hudební umění – napříč hudebními žánry a ve vysoké interpretační kvalitě. Festivalové akce jsou pořádány v historicky autentických prostorách, do nichž má návštěvník obvykle zřídkakdy příležitost vstoupit. Těžiště festivalových akcí spadá tradičně mezi svátek sv. Ludmily – 16. září a svátek sv. Václava – 28. září.

Festival vznikl v roce 1992 jako společná iniciativa hl. m. Prahy a Společnosti pro duchovní hudbu s cílem obohatit kulturní život města prvkem, který byl po dlouhá léta úmyslně vytlačován. Za 19 let své existence se stal neodmyslitelnou součástí festivalové nabídky podzimní Prahy. Svou pozici získal především díky trvalé podpoře hl. m. Prahy a Ministerstva kultury.

Svatováclavské slavnosti byly jedním projektů, pro něž se Rada Evropy rozhodla udělit Praze titul Kulturní metropole Evropy roku 2000. Festivalu byla udělena prestižní cena Classic za Hudební událost roku 1997.

Program i veškeré informace naleznete na adrese: www.svatovaclavske.cz
 

Hlavní město Praha tento projekt podpořilo grantem ve výši 750 000 Kč.