picture-sigmund freud.jpgS dílem a životem Sigmunda Freuda seznamuje Pražany výstava Život - Sen, která začala 11. května na Staroměstské radnici. Stopadesáté výročí od narození tohoto vídeňského psychologa si Praha připomene třemi výstavami.  Přehlídku pohovek pro Sigmunda Freuda, které navrhli současní designéři, připravilo Design Centrum ČR. V galerii Rakouského kulturního fóra se mohou návštěvníci seznámit s tím, jak Freudovy myšlenky interpretují soudobí umělci.

Výstavu Život - Sen tvoří soubor dokumentů a fotografií ze života zakladatele psychoanalýzy. Lidé mohou zhlédnout i "domácí video" rodiny Freudových - filmové snímky, které zobrazují otce moderní psychologie na sklonku života při rozličných oslavách. Historické dokumenty doplňují díla českých umělců 20. století.
Atmosféru počátku století zpřítomňují obrazy Františka Kupky či Josefa Váchala. Významně jsou zastoupeni čeští surrealisté, které ovlivnil zejména psychoanalytický výklad snů. Nad imitací Freudovy pohovky visí drobná dílka Jindřicha Štýrského, Karla Teigeho či Toyen. Kurátorka výstavy Věra Jirousová však vybrala i mladší tvůrce, například sochaře Michala Gabriela či malíře Jana Mertu. Setkání s proměnlivým vlastním "já" zprostředkovává instalace pohyblivých zrcadel od sochařky Adély Matasové.

Reflexi Freudova díla současnými světovými výtvarníky nabízí Rakouské kulturní fórum. Jsou zde zastoupeni například zakladatelé amerického konceptuálního umění John Baldessari a Joseph Kosuth. České tvůrce reprezentuje Jan Švankmajer.

Pohovky navržené různými designéry vystavují v Galerii Design centra ČR. Není to však jediné místo, kde si Pražané mohou tento symbol psychoanalýzy prohlédnout. Další jsou rozmístěny v několika pražských budovách - například v Městské a Národní knihovně, ve Slovanském domě či na pražském magistrátu. V červnu by tyto gauče měly být vydraženy, výtěžek by měla dostat Psychiatrická klinika Všeobecné fakultní nemocnice.

Sigmund Freud se narodil 6. května 1856 v moravském Příboru, ve třech letech se z něj společně s rodiči a sourozenci odstěhoval. V Praze podle odborníků zřejmě nikdy nebyl. O jeho možném pobytu v české metropoli se zmiňuje ve svých pamětech pouze jasnovidec Hannusen. Vzpomíná, že v devadesátých letech 19. století se seznámil v jednom pražském hotelu s vídeňským lékařem jménem Freud, který se údajně zabýval hypnózou. Informuje o tom jeden z panelů na Staroměstské radnici, svědectví jasnovidce však nemusí být zcela důvěryhodné.

Přehlídka v galerii Rakouského kulturního fóra potrvá do 16. června, pohovky budou v Design centru vystaveny do 9. června. Do 4. června bude možné navštívit výstavu Život - Sen na Staroměstské radnici.