MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA:
na koncert GIANMARIA TESTA & GABRIELE MIRABASSI dne 1.6.2013 nabízíme:
2 vstupenky za cenu 1
více informací na  www.jmw.cz 

Gianmaria Testa: Leonard Cohen z Cunea

Narodil se do farmářské rodiny, ale hudba mu natolik učarovala, že se naučil sám hrát na kytaru a s prvními akordy psal i první písně. Přestože hrával s několika rockovými kapelami, nakonec zjistil, že mu role solitéra s kytarou sedne mnohem víc. Dvojnásobné vítězství na Recanati festivalu v letech 1993 a 1994 přispělo k setkání s francouzskou producentkou Nicole Courtoise, díky níž následující rok vydává první nahrávku Montgolfières. Album, které vydal francouzský Lebel Bleu, je plné lyrických příběhů v italštině a vzbudilo zasloužený ohlas i pozitivní kritiky. Úspěšný byl i Testův debutový koncert v proslulém pařížském klubu New Morning.

O rok později vyšla další deska Extra-muros, tentokrát u písničkářského labelu Tôt ou tard, který vlastní Warner Bros. Chraplavý hlas Gianmarii Testy zde zní vyzráleji a svobodnější je i jeho hra na kytaru. Na albu plném pro něj tak charakteristických melancholických příběhů, ho doprovází muzikanti, se kterými se představil v New Morning: David Lewis (trombón), Jon Handelsman (saxofon, klarinet), François a Louis Moutin (basa a bicí), Leonardo Sanchez (kytara) a René Michel (akordeon, piano). V roce 1997 už Testa hrál v Olympii a tohle angažmá přineslo nečekaný úspěch. Téměř neznámý písničkář se takřka přes noc stává hvězdou. I přes raketový postup v kariéře však italský „Leonard Cohen“ nepřestal být skromným zpěvákem s kytarou. Po úspěchu ve Francii si ho konečně všimli i doma. Turné po Itálii, Portugalsku a Kanadě zahrnovalo téměř sto vystoupení v malých klubech i větších sálech, vždy však končilo stejně. Potleskem ve stoje.

V roce 1999 vyšla (opět u Tôt ou tard) třetí deska Lampo. Název označující světelný okamžik, který je krátký, ale zanechává nesmazatelnou stopu v paměti, je další sbírkou hudebních mikropovídek o všedních věcech. Kvalitní hudební obsazení zajistila řada význačných hostů. V roce 2000 následuje Il valzer di un giorno, která kromě písní obsahuje i Testovy básně. Trochu riskantní sólový počin se ale vyplatil. Dosud se ho prodalo přes 80 000 kusů a poptávka po něm neustává. Následovaly další alba: Altre latitudini (2003) o ztracené a znovu nalezené lásce, Da questa parte del mare (2006) a živák ze sólového vystoupení v Římě SOLO-dal vivo, doplněný o DVD.

Gianmaria Testa pokračuje v úspěšném tažení i nadále. Jeho zatím poslední osmé album s názvem Vitamia vyšlo v roce 2011 v den Testových narozenin a nabízí jedenáct dosud nepublikovaných osobních a politických úvah, které jsou bilancí uplynulých padesáti let (nebo 18 980 dní, jak zpívá v jedné z písní). V sobotu 1. června v 19:30 zahraje Gianmaria Testa spolu s jedním z nejlepších evropských jazzových klarinetistů Gabrielem Mirabasim v Divadle U Hasičů.