Účastníci:    PaedDr. Zdenka Žárská, koordinátorka v oblasti kultury, MHMP-OKP

Termín:    24.9. – 27.9.2010

Cíl:    Nitra - Slovensko

Účel:    Účast na mezinárodním  festivalu Divadelná Nitra 2010

Zprávu zpracovala:    PaedDr.Zdenka Žárská, koordinátorka v oblasti kultury, MHMP – OKP

 

Časový průběh cesty:

pátek 24.9.2010

6.30 – odjezd z Prahy

12.15  -  příjezd do Nitry

akreditace a jednání v produkčním centru festivalu

 

Účast na programu festivalu:

Divadlo Andreje Bagara

OPUS č.7 – Divadlo Škola dramatického umění, Moskva, Rusko

Studio DAB

Dosky 2010 – slavnostní ceremoniál udělování Divadelních ocenění sezony

Účast na doprovodném programu festivalu

Divadelní jarmark, pouliční představení, koncerty, projekce

 

sobota 25.9.2010

Účast na pracovním programu festivalu:

Meeting point

Snídaně s  tvůrci projektů Opus č.7 a La Putyka

 

Účast na  programu festivalu:

Studio DAB

Špína – Béla Pinter a soubor, Budapešť, Maďarsko

Slovenské národní divadlo Bratislava

Orfesus a Euridyka – opera SND

Divadelní jarmark, pouliční představení

 

Neděle 26.9.2010

Účast na pracovním programu festivalu:

Meeting point

Snídaně s tvůrci projektu Špína

Stretnime sa – neformální setkání divadelníků a hostů festivalu na téma: Společnost a smysl umění

 

Účast na programu festivalu:

Staré divadlo Tatra

M.H.L. –  P.A.T a  Štúdio 12, Bratislava, Slovensko

Divadlo Andreje Bagara

Out of Cotenxt – les ballets C.de la B., Gent, Belgie

Agrokomplex. Pavilon V

La Putyka – Cirk La Putyka, Praha, Česká republika

 

pondělí 27.9.2010

Účast na  pracovním programu festivalu:

Meeting point

Snídaně s tvůrci projektu Out of Context

11.40 – odjezd z Nitry

17.15 – příjezd do Prahy

 

Mezinárodní festival Nitra 2010 –  je největší divadelní festival na Slovensku, dlouhodobě patří k nejvýznamnějším evropským divadelním událostem. Nesoutěžní výběrová přehlídka uvádí klasický repertoár i netradiční, inovativní a kontroverzní díla mladých autorů. Koná se pod záštitou slovenského ministra kultury, předsedy samosprávného kraje a primátora města Nitra. Tradičně jsou v úvodu festivalu udělovány divadelní ceny  DOSKY  (obdoba českých cen A. Radoka).

Letošní 19. ročník se konal pod heslem OUT OF NORMAL , a skutečně mnohé bylo jinak než dříve. Především se s ohledem na nedostatek financí festival výrazně zkrátil, místo šesti trval pouhé čtyři dny. Značně se omezil doprovodný program, off program by vypuštěn zcela. Kvalitní tiskové materiály nahradily jednoduché letáčky či skládačky. Co se však naštěstí nezměnilo, byla úroveň uváděných představení.

Všechny inscenace hostujících souborů pocházely z oblasti autorského divadla – jednalo se vlastně o současná dramata. Podobně lze charakterizovat i slovenský výběr, který uváděl alternativní scény  s akcentem na výrazné téma sezony – reflexi slovenských dějin a jejich osobností. Malou prémii programu představoval výlet za operou do hlavního města. Celkem se v hlavním programu uskutečnilo 21 představení, které navštívilo více než 3 000 diváků. Kromě 4 domácích scén se představily soubory z Maďarska, Ruska, Belgie, Polska, Francie i České republiky. Zajímavým doplňkem byly tradiční snídaně s tvůrci uváděných inscenací i neformální setkání divadelníků a hostů festivalu - letos na téma: Společnost a smysl umění.

K příjemné atmosféře přispěly i doprovodné akce – přes nepřízeň počasí využili návštěvníci nabídku 66  produkcí z oblasti pouličního divadla, filmu, výtvarného umění, poezie, uskutečnily se interaktivní projekce i happeningy. Pokračovalo celoroční systematické vzdělávání studentů v rámci programu „Jak na divadlo“.

Kromě hlavních organizátorů (Asociace Divadelná Nitra, Divadelní ústav Bratislava, Divadlo Andreja Bagara Nitra, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, Nitriansky samosprávny kraj, Město Nitra), pomohlo 30 spoluorganizátorů. Na financování se podílelo 21 subjektů veřejné i soukromé sféry ze Slovenska i zahraničí, 29 subjektů poskytlo nefinanční pomoc, rozsáhlou propagaci  zajistilo 21 partnerů z mediální sféry.

Pro českou, respektive pražskou divadelní tvorbu je potěšující, že bylo nadšeně přijato české představení La Putyka, jehož vznik podpořilo hlavní město grantem. Bylo zajímavé sledovat, jak si tvůrci poradí s atypickým prostorem a jaké reakce tato výjimečná netradiční inscenace vyvolá. Publikum, které tvořili především mladí lidé, připravilo umělcům opravdu nevídané ovace, pro velký zájem se titul dokonce uváděl dvakrát.

 

13.10.2009