Účastníci: Mgr. Andrea Skorkovská

Termín: 7. – 11. března 2007

Cíl:  Nantes, Francie

Účel: Účast na zasedání Kulturní komise EUROCITIES

Komunikace: angličtina, francouzština, španělština (bez tlumočníka)

ÚVOD:

Ve dnech 7.-11.3.2007 se v Nantes konalo další pravidelné zasedání Kulturní komise Eurocities /Culture Forum Eurocities/, tentokráte se jednalo o společné zasedání Kulturní Komise Eurocities a Komise Ekonomického rozvoje Eurocities.

Hlavní město Praha je členem Eurocities a je aktivní v několika komisích. Na počátku roku 2003 Odbor kultury MHMP učinil první kroky k zajištění účasti hl. m. Prahy v Kulturní komisi. Tato komise sdružuje asi 60 členských měst sítě Eurocities a schází se zpravidla čtyřikrát do roka. Náplní její práce je mimo jiné výměna informací a zkušeností na poli kultury, iniciace výzkumů a společné kulturní projekty členských měst. V roce 2003 a 2004 se Praha zasedání kulturní komise aktivně účastnila. V únoru 2004 navíc uspořádala setkání této komise  zde v  Praze. Po dvouleté absenci se znovu Praha účastnila v říjnu 2006.

Účel cesty:

Účelem cesty bylo zajištění účasti na zasedání Kulturní komise Eurocities, navázání nových vztahů s představiteli evropských měst, seznámení se s evropskými projekty v oblasti kultury a vůbec s děním na poli kultury.

Organizace, místo konání:

Organizátorem bylo město Nantes. Zasedání se konala v Nantes v zasedacích sálech „Cité des Congres“, v „Lieu Unique“, v „Chateau des ducs de Bretagne“

Účastníci:

Společného zasedání Kulturní a Ekonomické komise Eurocities se účastnilo více než 190 osob z 61 evropských měst z různých států. Byli zde i pracovníci kanceláře Eurocities z Bruselu. Organizační zajištění bylo velmi kvalifikované.

Časový průběh cesty:

Příjezd: 7.3.2007 odpoledne
Program jednání
Odjezd: 11.3.2007 v brzkých ranních hodinách

Časový průběh cesty a program jednání:

Středa 7.3.2007

Přílet do Nantes  v odpoledních hodinách, cesta do hotelu a ubytování se.   

18,30 – 22,00 – Tzv. „Lieu Unique“  - bývalá továrna na výrobu máslových sušenek LU (z 19. století),  rekonstruovaná v roce 1998 a od roku 2001 působící jako „unikátní místo“ – umělecké centrum současného umění /Lieu Unique – LU/.

Na programu bylo setkání s ředitelem Lieu Unique, panem Jeanem Blaisem, který nám  ve více než dvou hodinách podrobně představil toto unikátní umělecké centrum, (jak vzniklo, jak je koncipováno, jak funguje, jak je financováno atp.) Nakonec jsme měli možnost prohlédnout si některé prostory Lieu Unique.

Architektem byl Patrick Bouchain, který továrnu koncipoval jako místo pro nejrůznější formy současného „avantgardního“ umění, místo pro „umělecká objevování a konvivialitu“. Spolupůsobí tu různé žánry, kultury, umělci i veřejnost.  Celková využitelná plocha je 8000 m2. Zahrnuje sály pro různá představení divadelní, hudební, taneční, sály pro expozice, přednášky,  četbu, konference,.. Součástí je i restaurace, bar, knihkupectví, školka, turecké lázně. V současnosti se jedná o jedno z nejaktivnějších uměleckých center v celé Francii. Zaměstnává 43 osob. Má k dispozici 4,8 miliónů Euro /především díky podpoře Ministerstva kultury a komunikací a finanční podpoře města Nantes/. Velice příjemné bylo, že o tomto uměleckém centru hovořil přímo ředitel Lieu Unique, pan Blaise.

Čtvrtek 8.3.2007

8,45 – 18,30 – Souběžné zasedání Kulturní komise  a Komise Ekonomického rozvoje Eurocities Cité des Congres)

Průběh a témata jednání:

  • Zahájení jednání předsedajícím městem  Kulturní Komise Eurocities  - Nottinghamem /Malcolm Wood, Michael Williams/ a úvodní projevy zástupců města Nantes /Yannick Guin, radní města Nantes pro kulturu/.
  • Jmenovité představení se jednotlivých účastníků zasedání.
  • Připomínkování zápisu z minulého zasedání Eurocities, které se konalo 12.-14.10.2006 ve Varšavě. 
  • Odsouhlasení programu zasedání Kulturní komise Eurocities  v Nantes.
  • Zpráva předsedy Kulturní komise Eurocities /Malcolm Wood, Nottingham/.
  • Dále zpráva bruselské kanceláře Eurocitiestýkající se kulturního dění na úrovni EU /Vanda Knowles, kancelář Eurocities, dokument Latest developments on culture at EU level/
  • Na to navazovala zpráva Role kultury v Evropě /Julie Hervé, kancelář Eurocities, dokument Eurocities answer to the consultation by the European Commission on the role of culture in Europe/
  • Na závěr této úvodní části Kurt Eichler, z Dortmundu představil priority německého předsednictví EU a hlavní akce plánované na toto období /dokument Priorities, Programmes and Conferences in the field of Culture dedicated to the German EU – Presidency/
  • Po diskusi Malcolm Wood, /předseda Eurocities, Nottingham/ shrnul důležité body a následně nás seznámil se strategií Kulturní Komise  /dokument Strategy paper of the Culture Forum/
  • Město Nottingham bylo zvoleno do čela Kulturní komise v říjnu 2006 na zasedání ve Varšavě a pro období svého předsednictví připravilo dokument o další strategii, o prioritách Komise, o tematickém zaměření pracovních skupin a o hlavní události roku 2007.
  • Dalším bodem jednání byl návrh města Rigy založit novou pracovní skupinu „Nárok na kulturu a přístup ke kultuře“. Zabývat by se měla přístupem ke kultuře /z pohledu: sociálního, kulturního, fyzického, duševního, finančního/  Proposal for a new working group on Cultural Access and Entitlement /návrh představila zástupkyně z Rigy - Valerija Zirdzina ./
  • Zároveň Beyoglu (centrální čtvrť Istanbulu) a Nantes představily své návrhy pro pracovní skupinu Mladí lidé a kultura. Proposals for the working Groups Young People and culture /Nantes, Istanbul/.
  • Následovalo hlasování a volba nového vedoucího pracovní skupiny „Young People and culture“, kterým se stalo Beyoglu. Tato skupina má navázat na dřívější práci pracovní skupiny s totožným názvem /dříve pod vedením Stockholmu/ a zároveň má rozvíjet nové aktivity v této oblasti.   
  • Další dokument k jednání byl zaměřen na Roli kulturní politiky.-Dokument Draft policy paper on the „Role of Cultural Policy in promoting Diversity and Building Cohesive Communities“ /Malcolm Wood, předseda Eurocities, Nottingham/
  • Závěrečná zpráva se týkala mezikulturního dialogu - Dokument European year of intercultural dialogue 2008, Proposal for a European campaign /Vanda Knowles, Julie Hervé, kancelář Eurocities/. Rok 2008 je vyhlášen Evropským rokem mezikulturního dialogu. Eurocities by chtěli představit Evropské komisi návrh projektu, který má rozvinout kampaň na existující události a vztahovat se na mezikulturní dialog.

V odpoledním bloku jsme se rozdělili na pracovní skupiny.  Témata byla následující:

  • Evropský rok mezikulturního dialogu 2008 /European Year of Interculural Dialogue 2008/ pod vedením Michaela Williamse, Nottingham
  • Financování kultury - Resourcing of Culture /pod vedením Jill Robinson, Birmingham/
  • Agenda 21 pro kulturu - Agenda 21 for Culture / pod vedením Esteve Caramése, Barcelona/, pracovní dokumenty: Advice on local implementation of the Agenda 21 for Culture a Cultural indicators and Agenda 21 for Culture/

Po skončení workshopů byly představeny závěry z jednotlivých pracovních skupina zároveň definovány i úkoly pro členy KK Eurocities, konkrétní úkoly z oblasti financování kultury budou zaslány  během dubna. /Michael Williams, Jill Robinson, Esteve Caramés/.

Závěrečná zpráva obsahovala informace o důležitých bodech čtvrtečního jednání a informace o nadcházejícím zasedání Kulturní Komise Eurocities, které se má uskutečnit v červnu v Dublinu. /Malcolm Wood, 2 zástupci z Dublinu/.

19,30 – 22,00 –Ve večerních hodinách jsme navštíviliChateau des ducs de Bretagne  a zúčastnili se vernisáže výstavy: France – Nouvelle France – (Francie – Nová Francie aneb o Francouzích v Americe, o jejich prvních kontaktech  s americkými Indiány. Kromě historických dat výstava shromažďovala i nejrůznější předměty z této doby.

Samotný zámek, resp. pevnost byl otevřen nedávno /v únoru 2007/ po 15 letech úprav, z čehož byl 3 roky zcela uzavřen pro veřejnost. My jsme měli možnost alespoň rychle shlédnout nádvoří a rampy.

Pátek 9.3.2007

8,45 – 18,30 – Společné zasedání Kulturní komise  a Komise Ekonomického rozvoje Eurocities opět v zasedacích sálech Cité des Congres)

Průběh a témata jednání:

  • Zahájení jednání předsedajícím městem  Kulturní Komise  Eurocities  - Nottinghamem /Malcolm Wood, Michael Williams/ a předsedajícím městem Ekonomické komise Eurocities – Budapeští /Katia Tütto/
  • V úvodu nás přivítal starosta města Nantes, Jean-Marc Ayrault, který vysvětlil, jak kulturní a kreativní aktivity přispěly a přispívají k „rozvoji“ Nantes po uzavření doků v 80. letech.
  • Následoval příspěvek Jean-Michela Daclina, náměstka starosty města Lyonu pro mezinárodní vztahy, Lyon
  • Poté nás Malcolm Wood /Nottingham, předseda KK/ stručně seznámil s činností Kulturní Komise,
  • A Katia Tütto, /Budapest,  předseda  EK/ s činností Komise Ekonomického rozvoje Eurocities,
  • Vanda Knowles, /kancelář Eurocities, Brusel/ zakončila příspěvkem o činnosti bruselské kanceláře Eurocities

V následujícím bloku známý moderátor, televizní a rozhlasový novinář,  Alex Taylor, moderoval ve francouzštině a angličtině debatu na téma „Role měst v rozvoji kreativního a kulturního sektoru“. Hlavním tématem zasedání byl totiž kreativní průmysl.

Účastníky debaty byli: pan Bernard Steigler, ředitel Kulturního rozvoje Centra Georges Pompidou, Paříž a pan profesor Richard Scase, z Obchodní strategie

  • Prvním příspěvkem do diskuse nás generální ředitelka DG „Vzdělávání a kultura“ z Evropské komise, Odile Quintin, seznámila se současnou studií Evropské komise na téma „Kultura v Evropě“. Tato studie mimo jiné ukazuje, že kulturní aktivity představují 2,6% HDP EU a poskytují více než 3% pracovních míst v EU. Paní Quintin zároveň zdůraznila roli měst v rozvoji kulturní ekonomiky. Bylo však konstatováno, že chybějí konkrétní údaje o ekonomice kultury v Evropě. Eurocities byli požádáni o pomoc při sběru dat v této oblasti.
  • Dále Paul Rutten – profesor na Univerzitě v Leidenu, obor Digitální média/ prezentoval příspěvek týkající se kreativního průmyslu a  vytváření pracovních míst v oblasti médií, umění a zábavy.
  • Následně Susanne  Kucharski-Huniat /ředitelka oddělení pro kulturní záležitosti Leipzig/ představila festival „Pop-up“ - hudební událost Německa.
  • Nadine Gelas/víceprezidentka oblasti Velký Lyon/ nás seznámila s příspěvkem o videohrách.
  • Tamas Liszka /zodpovědný za Szimplafilm, Budapest/ připravil velice hezkou  prezentaci o festivalu „Szimplafilmu“ a dále o zanedbaných místech a prostorech, které se podařilo v Budapešti zachránit a zrenovovat.  Na těchto místech byly zřízeny kavárny a netradiční místa setkávání, které se staly mezi obyvateli Budapešti i mezi turisty velice populární.
  • Na závěr Malcolm Wood, Nottingham – shrnul důležité body debaty a dopolední blok uzavřel.

Po přestávce byly na programu workshopy s následujícími tématy:

  • Vzdělávání a příprava k rozvoji kulturního a kreativního průmyslu /Educating for the creative and cultural economy/, pod vedením Michaela Williamse, Nottingham

S prezentacemi:

  • Gaynor Richards z Fakulty umění a designu, Manchester
  • Marijn van Thiel z Fakulty umění a ekonomie, Utrecht
  • Jean – Pierre Galdin ze školy výtvarného umění, Nantes

V kontextu globalizace představují kulturní aktivity a „kreativní průmysl“ hnací sílu. Výukové programy pro tuto oblast mají budoucnost a města by je měla podporovat.

  • Nástroje ke zvýšení průhlednosti kulturního a kreativního sektoru
  • Finanční a ekonomické stimuly pro kulturní a kreativní sektor
  • Kulturní aktivity a kreativní průmysl ve vztahu k městské regeneraci. Výsledkem činnosti této pracovní skupiny je dokument s názvem „Kreativní aktivity a kreativní průmysl, hnací síla pro regeneraci měst“/URBACT/. Kulturní aktivity  hrají klíčovou roli při regeneraci evropských měst, pro zvyšování identity lidí, pocitu sounáležitosti s městem, při rozvoji tvořivosti místních komunit.

Na závěr tohoto dne byly jednotlivými vedoucími pracovních skupin předneseny  závěry z workshopů a byl představen společný postoj Kulturní a Ekonomické komise k roli měst v rozvoji kreativního a kulturního sektoru. /Toto téma bylo součástí jarního zasedání Rady  konané ve stejné době, ve dnech 8.-9.3.2007, v Bruselu/.

Sobota 10.3.2007

V sobotu dopoledne bylo na programu seznámení se s urbanistikými a kulturními projekty města Nantes. Navštívili jsme Ile de Nantes (ostrov v Nantes o rozloze 337 hektarů) a seznámili se s projektem  „Urbanistická regenerace ostrova“. Jedná se velkolepý projekt na regeneraci celého ostrova. Bývalé doky a průmyslová zóna „brownfields“ se mají přeměnit na atraktivní místo pro bydlení, práci i volný čas. Projekt je k nahlédnutí na odboru MHMP – OKP.

V pozdějších hodinách následovalo setkání s François Delarozièrem, který nám podrobně představil poněkud fantasktní projekty, jež Nantes připravuje. V ateliérech jsme přímo viděli, jak probíhá konstrukce obřího (12ti metrového) pohyblivého slona. Ten  má vážit 40 tun a pojmout 35 osob, které budou moci v jeho nitru resp. na jeho zádech (z výšky odpovídající 4. poschodí domu) absolvovat půlhodinovou „projížďku“. Slon bude poháněn 2 hydraulickými motory. Má být dokončen v létě 2007. Do budoucna se již připravují další velkolepé a rovněž poněkud nepředstavitelné projekty. Např. do r. 2009 by měl vzniknout obrovský cirkus, který umožní návštěvníkům nahlédnout pod vodní hladinu, v roce 2011 by Nantes mělo představit unikátní obří strom („arbre aux oiseaux) o průměru: 22m a výšce: 45m, v jehož  „kmeni“ i větvích by měli návštěvníci možnost chodit /bude zde skoro 400 m cestiček/, ve větvích budou závěsné botanické zahrady s nejrůznějšími rostlinami, které mají pocházet z 65 různých botanických zahrad Ameriky, Asie i Evropy, v některých větvích se zase budou konat dočasné výstavy zaměřené na flóru. Nahoře v koruně stromu by měla být terasa s kavárnou s krásným pohledem na město. Celková kapacita stromu je 380 osob. Podle předběžných průzkumů by atrakci mělo ročně navštívit 150 000 až 200 000 osob. 

Po těchto technických prohlídkách následovala  menší jednání nejprve s policy officer Kulturní komise Eurocities o možnostech aktivního zapojení Prahy do činnosti komise. Zájem ze strany KK je o informace z oblasti kulturní turistiky. Dále pak jednání se zástupci města Nottingham, předsedající Kulturní komisi Eurocities, o aktivní účasti Prahy v Kulturní komisi a o možnostech v oblasti kultury.

Neděle 11.3.2007

Odjezd z hotelu ve 4,30 ráno směr letiště.

Závěry a přínos pro Hlavní město Prahu:

Kulturní Komise Eurocities je po Ekonomické Komisi druhá nejpočetnější  a její důležitost stále roste. Rovněž tak i angažovanost měst v této komisi.

Setkání Kulturní komise Eurocities v Nantes se zúčastnilo  na 70 osob z 35 evropských měst, spolu se 3 zástupci z Bruselu. Toto zasedání bylo navíc výjimečné tím, že se jednalo o společné zasedání Kulturní komise a Komise ekonomického rozvoje. /Celková účast byla 190 osob z 61 evropských měst. Páteční jednání, rovněž i témata pracovních skupin byla společná pro obě komise, což umožnilo nahlížet na jedno téma z různých pohledů./

Přínosem těchto zasedání Kulturní komise je získávání zkušeností na evropské úrovni. Je možné zde domluvit spolupráci na společných projektech v oblasti kultury, seznámit se s aktuálními projektovými iniciativami jiných měst. V evropském kontextu pak Eurocities obhajují zájmy svých členů, a to i před evropskými institucemi.

Důležitost kultury v současné době roste. Její význam spočívá i v přínosu pro ekonomiku.  Kulturní aktivity představují 2,6% HDP a poskytují více než 3% pracovních míst v EU. Navíc oblast kreativního průmyslu je jedna z nejdynamičtěji se vyvíjejících a vytváří i řadu nových pracovních míst.

Zasedání v Nantes bylo velice náročné, vzhledem k tomu, že se jednalo  o společné zasedání Kulturní a Ekonomické Komise Eurocities. Program byl nabitý, jednání se protahovala, o krátkých přestávkách spolu členové obou komisí diskutovali.

Účast Prahy se setkala opět s vřelým přijetím, neboť účast měst bývalých „východoevropských zemí je stále velmi nízká. Podařilo se mi  navázat kontakt s některými městy, která jevila zájem blíže s Prahou spolupracovat, např. Riga, Antwerpy, Nottingham, Bradford, Bergen, Bristol. Velkou výhodou byla aktivní znalost angličtiny i francouzštiny. Především zástupci z francouzských měst opravdu oceňují možnost komunikovat přímo ve francouzštině. Navíc i když je jazykem Eurocities  angličtina, řada  příspěvků byla  v Nantes přednášena ve francouzštině a ne vše bylo tlumočeno do angličtiny.

Další  setkání Kulturní komise Eurocities v roce 2007 se uskuteční v červnu v Dublinu. Hlavním tématem tohoto zasedání má být „Kulturní turistika“. Vzhledem k tomu, že stále více lidí cestuje za kulturou, bylo by žádoucí, aby se Praha tohoto zasedání zúčastnila.

Přílohy: