Účastníci: Mgr. Andrea Skorkovská, Mgr. Lada Králová

Termín: 4. – 6. prosinec 2006

Cíl:  Vídeň, Rakousko

Účel: Účelem cesty bylo navázání kontaktů s odborníky z oblasti ochrany památek, výměna zkušeností týkajících se ochrany světového dědictví  UNESCO a komunikací s Centrem pro světové přírodní a kulturní dědictví UNESCO, získání informací o financování oprav a obnovy památkově významných budov a setkání se specialisty z oblasti cestovního ruchu.

Komunikace: angličtina (bez tlumočníka)

 

Časový průběh cesty:

Příjezd:  vlakem 4.12.2006  v 10h28
Program jednání
Odjezd: vlakem 6.12.2006 v 18h33

Program jednání:

Pondělí, 04. prosince 2006

10:28 hod. Příjezd do Vídně

Příjezd vlakem do Vídně na nádraží Südbahnhof. Vyzvednutí paní Sevilay Acir z agentury ComPRess, která nás pak doprovázela na většinu schůzek. Odjezd do hotelu a odložení zavazadel.

 12:00 hod.  Setkání s panem ministerským radou Dipl. Ing. Franzem Neuwirthem ze Spolkového ministerstva pro vzdělávání, vědu a kulturu, ředitelem odboru Památkové péče a s panem Ing. Mgr. Rudolfem Zunkem z Ředitelství magistrátu – ředitelství výstavby města, skupiny pro plánování.

Tématem rozhovorů byla památková péče města Vídně v souvislosti se zapsáním 2 významných míst města na Seznam světového kulturního dědictví: historického jádra města, paláce a zahrady Schönbrunn. Byly diskutovány podrobnosti předem zaslaného dokumentu p. Neuwirtha dotýkajícího se právní a správní úpravy památkové péče ve Vídni a současné situace kulturního dědictví města (podkladové materiály v příloze). Silně probíraným tématem byly střešní nástavby a zvyšování hladiny budov v centru města, vznik nových teras a střešních oken a oprava historických budov s integrací nových prvků soudobé architektury. Nástavba domů je v historické části města možná o 1 patro. Dříve byly podmínky navýšení pater budov daleko benevolentnější, v současnosti jsou posuzovány přísněji vzhledem k zápisu na Seznam UNESCO. S R. Zunkem byly probírány podmínky nové výstavby v historickém jádru města, kde jsou především sledovány hlavní pohledové osy (např. směrem na Dóm sv. Štěpána, historické budovy na „Ring Strasse“), které by neměly být narušeny. Stavba nových i výškových budov je tedy v zásadě v historickém jádru Vídně možná, ovšem jejich realizaci předchází podrobné zkoumání a v případě rozporuplnějšího projektu i informování Centra pro světové dědictví UNESCO.

Během procházky historickým jádrem města byly diskutovány konkrétní projekty a realizace.

14:30 hod Österreichische Nationalbibliothek, Josefplatz 1, 1015 Wien, Schůzka s  ředitelem Mag. Janem Mokrem.

Do Národní knihovny – oddělení kartografického a glóbů nás zavedl F. Neuwirth, abychom si mohli osobně prohlédnout historický plán Prahy z roku 1762. Město Vídeň je zachyceno na podobném plánu od stejného autora rakouského původu ovšem pochází z doby mladší. V současnosti je historický plán Vídně umístěn ve Vídeňském muzeu.

Byly diskutovány různé možnosti využití mapy a to nejen pro pracovníky MHMP-OKP při vydávání rozhodnutí. Velice přínosná by byla vzájemná spolupráce při přípravě projektu financovaného z fondů EU. Projekt by mohl být dle počátečních úvah založen na nadnárodní spolupráci při digitalizaci a navazující popularizaci vzhledu hlavních měst v druhé polovině 18. století. Na plánech je možné vyčíst detailní podoby historických částí měst včetně podrobných vzhledů jednotlivých budov – oken, střech, vikýřů, zástavby dvorů apod.

Vědecky byl historický plán Prahy zkoumán již Dr. Ivanem Kupčíkem žijícím v Mnichově, který se zabýval srovnáváním minulé a současné podoby města.

Vzhledem k tomu, že společné jednání s Dipl. Ing. Franzem Neuwirthem, Ing. Mgr. Rudolfem Zunkem a Mag. Janem Mokrem trvalo déle než bylo původně plánováno, byla samostatná schůzka s panem Ing. Mgr. Rudolfem Zunkem v 15:00 přesunuta na úterý 5. 12. 2006 ve 14h.

16:30 hod. Magistrat der Stadt Wien, Magistratsabteilung 19, Niederhofstrasse 23, A – 1121 Wien, schůzka s panem  Dr. Milošem Krumlem z Odboru architektury a úpravy města / MA 19

Dr. Kruml na začátku vysvětlil a představil činnost, které se na Magistrátu města Vídně věnuje. Pracuje v sekci, která se zabývá tzv. obrazem města, tedy posuzováním vzhledu chráněných zón města. Při své práci úzce spolupracuje se sekcí tzv. památkové péče, která se zabývá péči o památkově významné objekty (památkový úřad). Z pohledu památkové péče se přistupuje k historickým budovám jako k objektům, které by se měly chránit vzhledem k hodnotám materiálovým, hmotovým, uměleckým, ale také lze „nově“ přidat prvky, které odpovídají „moderní době“ či „uvádějí prvky do pořádku – začleňují“ pokud nenarušují stavbu nebo pokud jsou odstranitelné. Oproti tomu sekce „obrazu města“ navíc sleduje určité umělecké hodnoty, které by neměly z památek vymizet. Sledují i kvalitu nových prvků či budov, tak aby v případě že nahrazují prvky původní, měly alespoň takové hodnoty jako ty staré. 

Dále diskutovaná témata:

  • pravomoci státních úředníků (ministr kultury může v určitých případech nařídit zhodnocení odborných posudků, existují-li vyšší zájmy, které by vnesly do problematiky širší pohled);
  • demolice objektů (mimo historicky významné zóny lze zdemolovat objekt pouze na ohlášku bez předchozího schvalovacího procesu);
  • problematiky nástaveb (v případě, že nástavby na objektech přesahují 1/3 objektu, musí být nástavba posuzována ze všech možných hledisek včetně  pohledu památkové péče);
  • autorská práva (příliš nejsou chráněna autorská práva architektů, pouze několik významných architektů si svá práva hájí na významných stavbách ve Vídni)
  • zápis Vídně do UNESCa (architektonické hodnoty historického jádra; „movité“ památky – housle Strausse, brýle Schuberta; kulturní hodnoty – Vídeň město hudby).

Dr. Kruml představil také „Studii oken“, která vznikla z podnětu jeho sekce „obrazu města“. V této publikaci lze nalézt typologii historických oken, způsoby ochrany, přístupy k obnově, širokou obrazovou dokumentaci, ale také ekonomickou studii návratnosti obnovy historických špaletových oken oproti plastovým oknům či euro-oknům. Důraz je kladen na zachování hloubky oken, profilů, posuzován je také přístup ponechání vnějších oken a zhotovení moderních vnitřních. Ve studii lze nalézt vyčíslení ekonomické úspory energie, ale i hlukové posudky. Jedním ze závěrů studie je ekonomické zhodnocení původních dřevěných špaletových oken, která při pravidelné údržbě mají 3x vyšší životnost než plastová okna, jež je nezbytné měnit každých 20 let.

V historických zónách nejsou plastová okna povolována, i přesto je ovšem možné je (dle osobní prohlídky města) v centru nalézt.

Během setkání byl představen tzv. registr objektů města Vídně, který obsahuje informaci o každém objektu ve městě (popis objektu, fotodokumentace, popis uměleckých a architektonických hodnot apod.) včetně vymezení přesných hranic památkově chráněných zón. Registr obsahuje nejenom informace z katastru nemovitostí, ale je navíc propojen se systémem spisů města. Lze tedy nalézt informace z různých odborů magistrátu, vyhledat a přečíst si rozhodnutí pro dané objekty z minulosti, dozvědět se o přidělené finanční podpoře apod. Představený registr je úředníky města dokonale využíván a každoročně funkčně rozvíjen a zdokonalován.

Úterý, 05. prosince 2006

08:30 hod. – 10hod  Pěší „studijní okruh“  po centru města se zaměřením na nástavby

 10:00 hod  pokračování jednání s panem Dipl. Ing. Franzem Neuwirthem ze Spolkového ministerstva pro vzdělávání, vědu a kulturu.

Místo setkání: Muzeum města Vídně, Karlsplatz

Během druhého setkání s Dipl. Ing. F. Neuwirthem jsme byli seznámeni s historickými modely a plány města Vídně a podrobně nám byl prezentován urbanistický vývoj města. Během diskuse jsme narazili na řadu otázek dotýkajících se nové výstavby v historickém prostředí a současného rozvoje města.

11:20 hod. Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism, Herrengasse 17,1010 Wien

Setkali jsme se zde s ředitelkou zastoupení CzechTourismu ve Vídni, paní PhDr. Norou Dolanskou, MBA. Seznámili jsme se s činností zastoupení CzechTourismu ve Vídni s především jsme předali propagační materiály města Prahy, které zdejší zastoupení České republiky velice postrádá. Během diskuse byly nastíněny možnosti další spolupráce: poskytování informací o Praze, propagačních materiálů, podpora velkých kulturních projektů hlavního města Prahy formou její vyšší prezentace a propagace ve Vídni a v celém Rakousku.

14:00 hod schůzka s panem Ing. Mgr. Rudolfem Zunkem přímo na radnici na Ředitelství magistrátu – ředitelství výstavby města, skupina pro plánování, Lichtenfelsgasse 2, 1082 Vídeň

Ing. Mgr. R. Zunke je v sekci věnující se územnímu plánování a také je specialistou pro záležitosti dotýkající se Světového dědictví UNESCO. Během diskuse nad problematikou novodobé výstavby v historickém jádru města a nad způsobem uchování památkově a urbanisticky významných hodnot a ochrany světového dědictví nám poskytl řadu přínosných a inspirativních materiálů. Měli jsme možnost nahlédnout do dokumentace, kterou město Vídeň obvykle zasílá při přípravě projektu, který by mohl být z hlediska ochrany světového dědictví UNESCO problémový či kontroverzně vnímaný. Plní v tomto směru povinnosti plynoucí z odst. 172 Pravidel pro provádění Úmluvy o ochraně světového dědictví, v platném znění (k jejíž plnění se všechny členské státy zavázaly) o informování o přípravě jakýchkoliv změn či zásahů do území/památky zapsané na Seznam světového dědictví. Měli jsme možnost nahlédnout do informativní zprávy pro UNESCO ohledně výstavby v blízkosti paláce a zahrad Schönbrunn a plánované výstavby na místě nádraží Südbahnhof v bezprostřední blízkosti paláce Belvedere. Ing. Mgr. Zunke nám také vysvětlil způsob územního plánování a rozvoje města v centru a upozornil na nutnost nahlížení na urbanistické projekty ze širších úhlů pohledu. Neopominutelným bodem je bezesporu nezbytnost informovat o plánovaných nových záměrech a jejich dostatečná prezentace k odborné i laické veřejnosti. Za tímto účelem město vytvořilo několik zpráv/studií v různých jazycích věnující se nové architektuře na celém území města Vídně, popisující významné rozvojové plány a projekty, ale také momenty, kdy naopak došlo k ochraně původní hodnotné architektury.

16:30 hod. Prezentace „UNESCO – Vídeň – světové kulturní dědictví – současný stav“, Wien Museum, Karlsplatz, 1040 Vídeň

Od 16.30 hod. jsme měli možnost zúčastnit se ve Vídeňském muzeu na Karlsplatz prezentace publikace "UNESCO - Vídeň - světové kulturní dědictví – současný stav" za přítomnosti pana radního pro městský rozvoj a dopravu, Dipl. Ing. Rudolfa Schickera, Dipl. Ing. Franze Neuwirtha ze Spolkového ministerstva pro vzdělávání, vědu a kulturu a dalších zástupců města Vídně a spolkového ministerstva. Byla zde představena publikace, která se zabývá strategiemi a opatřeními města Vídně sloužícími k ochraně " outstanding universal value“ - „výjimečných  světových hodnot“ Vídně, které byly zařazeny do světového kulturního dědictví. Knihu lze považovat za součást řídících plánů /management plans/ pro tyto oblasti. Publikace se zabývá bezprostředně strategiemi a plánovanými opatřeními a obsahuje příspěvky různých autorů, kteří se na téma světového dědictví dívají z různých, mnohdy i kritických úhlů. Při této příležitosti bylo prezentováno 23 inovativních projektů a plánů, které měly ukázat, že světové kulturní dědictví a současná architektura nestojí proti sobě, nýbrž že se mohou vzájemně velmi pozitivně ovlivňovat.

18:30 Setkání s panem Mag. Richardem Giefingem  - Diskuse nad tvorbou „management plan“ pro kulturní krajinu Fertö-tó/Neusiedlersee. (Toto místo bylo zapsáno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO společně za Maďarsko v roce 2002).

Středa, 06. prosince 2006

08:00 hod., Magistrat der Stadt Wien, Magistratsabteilung 7, Friedrich Schmidt-Platz 5, 1010 Vídeň. Schůzka s paní Mag. Susanne Hayder z Odboru kultury MA 7, specialistkou na financování oprav historicky významných budov

Předmětem jednání bylo seznámení se se systémem financování oprav budov ve Vídni. Paní Hayder nám vysvětlila, že opravy jsou placeny ze speciálního Fondu, který existuje již více než 30 let (od r. 1973). Zdrojem financí pro tento fond jsou mimo jiné poplatky za televizi. Pro podávání žádostí neexistuje žádný termín, žádosti je možné podávat během celého roku. Z Fondu jsou financovány „rozdíly“. Tj. rozdíl, mezi částkou, kolik by stála oprava budovy včetně opravy architektonických detailů a mezi částkou, na kterou by vyšla „nutná - základní“ oprava budovy. Tyto rozdíly jsou pak plně (100%) hrazeny z Fondu. Většinou se financují opravy fasád, oken apod., oprava vnitřních částí zpravidla finančně podporována není. Ve smlouvě je podmínka, že majitel dům nesmí do 5 let od opravy prodat bez ohledu na výši poskytnuté částky. Další podmínkou financování je podpora historické budovy pouze 1x, nelze tedy financovat či získat grant 2x. Existují samozřejmě výjimky v případě opakované obnovy historických maleb či při restaurování freskem. Paní Hayder nám pak ukázala názorně některé opravy, které byly z Fondu hrazeny. Dále byl zmíněn fond „k obnově bytových jednotek v historickém prostředí a diskutována byla skutečnost, že neexistuje žádná možnost odečtu z daní při opravě památkově významného objektu.

09:45 hod. Vienna Tourist Board, Obere Augartenstrasse 42, 1020 Vídeň

Jednání s ředitelem oddělení strategie Vídeňské turistické centrály Wolfgangem Krausem. Jednání se účastnil i ředitel Pražské informační služby ing. Václav Novotný.

Předmětem jednání bylo seznámení se s činností Vienna Tourist Board, s její organizací, z jakých zdrojů je financována apod. Dále se pak diskutovalo o kongresové turistice, o „kategorizaci“ hotelů, o účasti Vídně na veletrzích cestovního ruchu, o tendencích v propagaci města Vídně atp.

Vienna Tourist Board  je nezisková organizace. Reprezentuje zájmy města Vídně a provincie Vídně ve všem , co se vztahuje k cestovnímu ruchu. Podporuje a doplňuje marketingové aktivity společností specializovaných na individuální incomingovou turistiku a na kulturní akce. Zároveň poskytuje informace potenciálním návštěvníkům Vídně, spravuje hotelový rezervační systém. V čele VTB stojí prezident, výkonný ředitel a kontrolní komise. Prezident VTB je jmenován Vídeňskou radnicí (dříve jím byl většinou jmenován radní pro kulturu v současnosti je jím zpravidla radní pro finance) nicméně celá organizace je na Magistrátu hl. m. Vídně nezávislá. VTB zaměstnává asi 100 osob.

Vienna Tourist Board je financována z 49% z daně z ubytování (z čisté ceny každého lůžka tj. bez DPH a bez snídaně VTB dostává 2,8%.), z 27% z městského rozpočtu, z Vídeňské obchodní komory, ze sponzorských darů a z vlastních zdrojů VTB. Roční rozpočet je asi 19,6 miliónů Euro.

Pro město Vídeň je velmi důležitým zdrojem příjmů kongresová turistika. Pětina návštěvníků přijíždí do Vídně z obchodních důvodů. Průměrná útrata takového návštěvníka na den je 360 €. Podle statistik se v roce 2005 konalo ve Vídni 1 748 národních a mezinárodních kongresů a korporátních akcí. Jak nám bylo sděleno, úspěch města Vídně v této oblasti stojí především na zkušených marketingových ředitelích, na úzké spolupráci se specialisty z oborů, pro které jsou kongresy připravovány, na „PCO“ – professional congress organisers. Za velice důležité je považováno aktivní oslovování cílových skupin účastnících se kongresů (z toho plyne i finanční a „materiálová“ podpora organizací „PCO“ zabývající se aktivním vyhledáváním těchto skupin), udržování speciálních databází (které skupiny kdy kde byly a kdy je možné je znovu oslovit) a maximální pomoc a spolupráce při vyhledání vhodného místa pro kongres, vhodného ubytování – tedy osobní angažované spolupráce i ze strany Vienna Tourist Board.

Co se týče účasti města Vídně na veletrzích cestovního ruchu, v současné době není pro Vídeň natolik důležité se prezentovat na každém evropském veletrhu, jelikož se jedná o velice nákladné účasti a ne vždy se dostaví požadovaný efekt či přínos. Řady z nich se účastní ze zvyku či zaběhlé tradice. Je pro ni ale důležitá účast na mimoevropských veletrzích /např. v USA, Japonsku, Číně v rámci „European cities“ atp./ a pro podporu cestovního ruchu je účinnější a daleko lepší osobní doporučení návštěvníků („spokojený turista), internetová prezentace a propagační materiály.

Tendence: Vídeň se v snaží prezentovat spolu s dalšími městy v rámci tzv. „Stars of Europe“, „European cities“, „Cool-cities“ (www.coolcapitals.com) zaměřených na USA, dále jsou podporovány tématické návštěvy /Hayden, Strauss, za moderní architekturou,…/ prezentace celého regionu, koncept Twin Cities s Bratislavou atp.

Postřehy: mimo jiné nás zaujalo, že brožury, které VTB vydává, jsou v jednotném stylu.

Odpoledne: Návštěva výstavy Picasso - malířskou tvorbou proti času, Albertina, Vídeň 1, Albertinaplatz 1.

Jednalo se o ukázku asi 200 děl Picassa z jeho závěrečného tvůrčího období – rychle vyhotovených maleb i precizních kreseb a grafik. Strach před smrtí doháněl prý Picassa k vytvoření pevného časového plánu, který mu určoval denní pracovní penzum. Každému uměleckému dílu věnoval během dne stejnou dobu. Nejčastějšími motivy byly jeho autoportréty, portréty a akty žen, milostné scény, toreadoři,...

Návštěva výstavy Marc Chagall 1908-1922, Kunstforum BA-CA, Freyung 8.

Výstava obsahovala asi 80 děl Chagalla- malby i kresby, nástěnné malby pro Židovské divadlo v Moskvě. Ukázáno bylo především tzv. „ruské“ období.

18:33 hod. odjezd vlakem do Prahy z nádraží Südbahnhof

Závěry a přínosy:

Za nejdůležitější lze považovat navázaní kontaktů s odborníky z oblasti ochrany památek, územního plánování a se specialisty pro komunikaci a spolupráci s UNESCem. Přínosné bylo i navázání spolupráce v oblasti cestovního ruchu, seznámení se s vedením Vídeňské turistické centrály (Vienna Tourist Board) a České centrály cestovního ruchu  Czech Tourism.

Dalším velkým přínosem bylo seznámení se s registrem objektů hl. m. Vídně, na jehož tvorbě Magistrát hl. m. Prahy již pracuje. Pracovníky úřadu města Vídně je značně využíván a jelikož jeho provoz je řadu let zkoušen a zdokonalován bylo by vhodné v této souvislosti úzce spolupracovat při tvorbě řady aplikačních možností registru objektů města Vídně.

Také další studie města Vídně jsou velkou inspirací pro MHMP-OKP, ať už se jedná o studii oken, zprávy pro UNESCO či ICOMOS, urbanistické studie rozvoje města či ochrany historického jádra města. Získané materiály by mohly být vzorovou dokumentací při tvorbě vlastních metodik a studií a při projednávání projektů s Centrem světového dědictví UNESCO.

V oblasti finanční podpory obnovy památkově chráněných objektů lze využít především mechanismus „náhrady finančních rozdílů“.

Inspirací v cestovním ruchu je především jednotný propagační styl, tzn. sjednocení stylu všech PR materiálů sloužící ať už k prezentaci města ve Vídni a Rakousku nebo směrem k návštěvníkům a turistům ze zahraničí.