Rada hl. m. Prahy dne 17.6.2008 projednala a schválila opatření v oblasti financování pražské kultury a grantové politiky hl. m. Prahy. Jsou výsledkem  jednání primátora Pavla Béma a radního Milana Richtera s představiteli divadel a kulturní obce a vycházejí vstříc požadavkům, které jedna skupina zástupců divadel formulovala ve svých peticích. Mimo jiné zahrnují posílení výdajů Prahy o více než 14 miliónů korun, kterými Praha dorovná letošní dotace osmi  kulturních zařízení na loňskou úroveň. Tuto rozpočtovou změnu i návrh dalších opatření předložil radní Richter Zastupitelstvu města ke schválení ve čtvrtek 19.6.2008.

„V řadě požadavků vycházíme vstříc protestujícím divadlům, ale jsme si vědomi toho, že provedená opatření nebudou v této podobě vyhovovat  všem a nejsou tedy konečná ani ideální. Nicméně je to postup, jak zklidnit napětí a otevřít cestu k racionálním jednáním o úpravách kulturní politiky města i grantového systému, protože ve stavu permanentní revoluce se rozumně jednat nedá. Navržená opatření v této chvíli řeší aktuální finanční problémy některých scén, což pomůže například panu Suchému a jeho Semaforu i dalším. Současně stanovujeme základní postup, který řeší některé další sporné body, ale především určuje okruh otázek, kterými se bude zabývat Poradní sbor primátora pro kulturu, jehož činnost obnovuji,“ uvedl primátor Pavel Bém. Jak doplnil, Praha bude nadále jednat se zástupci celé kulturní obce, protože konečné řešení musí zahrnout všechny oblasti kultury, nikoli pouze ty, kteří  vyvíjejí při prosazování svých zájmů na město největší tlak.

Radní Milan Richter uvedl základní body, která Rada HMP schválila. 

„Zrušili jsme výběrová řízení na ředitele, ředitelky příspěvkových organizací Divadlo Na zábradlí, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Spejbla a Hurvínka a Divadlo na Vinohradech. Ředitelům těchto organizací sice končí funkční období letos, ale prodlužujeme je do 30.6.2009. Zrušili jsme takzvanou grantovou komisi, jejíž roli převezme Poradní sbor primátora. Rozhodnutí primátora o jeho ustavení vzala Rada na vědomí. Dále pozastavujeme 2. a 3. etapu transformace příspěvkových organizací v oblasti kultury do doby, než provedeme objektivní vyhodnocení první etapy transformace a proběhnou ekonomické, věcné,  právní a personální audity. Tyto audity jsou nedílnou součástí naší dohody s představiteli kulturních organizací, protože chceme mít před dalšími kroky na stole  prokazatelné údaje o organizacích, které čerpají peníze z veřejných zdrojů. Organizace, kterých se to týká, tento krok akceptují.  Zastupitelstvu jsem předložil ke schválení zvýšení letošních prostředků na kulturní granty o částku 14 744 867 korun, které rozdělíme mezi osm příjemců víceletých kulturních grantů. Podmínkou je, že tyto organizace a společnosti budou souhlasit s provedením již zmiňovaných auditů. Rada dále souhlasila se záměrem transformovat grantový systém města, což se bude týkat mimo jiné zrušení tak zvané dotace na vstupenku. I záměr transformovat grantový systém projednávali zastupitelé.“   

Jak Richter uvedl, opatření, které schválila Rada a projednávalo i Zastupitelstvo, vznikla na základě společných závěrů z jednání představitelů města se zástupci odborné kulturní veřejnosti dne 9.6.2008 a společného tiskového prohlášení primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma a radního pro kulturu Ing. Milana Richtera. Navrhovaná řešení jsou v souladu s „Koncepcí kulturní politiky HMP“ a „Grantové politiky HMP v oblasti kultury a umění“, schválených usnesením ZHMP č. 39/19 ze dne 29.6.2006.

 

Ze závěrů tohoto jednání vzešla následující opatření:

1. Ustavení Poradního sboru primátora pro kulturu, který bude mimo jiné posuzovat projekty žadatelů o finanční podporu HMP.

Mezi jeho hlavní úkoly bude patřit především Aktualizace kulturní politiky hlavního města Prahy, vypracování nového grantového systému hlavního města Prahy, rozdělení 4letých grantů, vyhodnocení I. etapy transformace příspěvkových organizací hlavního města Prahy, nastavení její II. a III. etapy a vyhodnocení výsledků auditů provedených v příspěvkových organizacích hlavního města Prahy a u všech žadatelů o 4letý grant.

2. Zrušení vyhlášených výběrových řízení na ředitele Divadla Na Vinohradech, Divadla v Dlouhé, Divadla Na zábradlí a Divadla Spejbla a Hurvínka. Zároveň pověření současných ředitelů dočasným vedením divadel o rok, tedy do 30. 6. 2009.

Ke dni 30. 6. 2008 končí třem ředitelkám příspěvkových organizací doba, na kterou byly jmenovány do funkcí, a to ředitelce Divadla Na zábradlí Mgr. Doubravce Svobodové, Divadla v Dlouhé Mgr. Daniele Šálkové a ředitelce Divadla Spejbla a Hurvínka Mgr. Heleně Štáchové. Ke stejnému dni končí doba jmenování i řediteli Divadla na Vinohradech Mgr. Jindřichovi Gregorinimu.

V této souvislosti vyhlásila Rada hlavního města Prahy usnesením č. 546 ze dne 6. 5. 2008 výběrová řízení na funkce ředitelů/ředitelek příspěvkových organizací Divadlo Na zábradlí, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Spejbla a Hurvínka a Divadlo na Vinohradech, zřídila komisi Rady HMP pro výběr ředitelů/ředitelek uvedených příspěvkových organizací a jmenovala členy této komise.

V souladu se závěry z jednání ve věci financování pražské kultury a grantové politiky MHMP  mezi primátorem hl. m. Prahy, radním pro kulturu, památkovou péči a volný čas a zástupci divadelní veřejnosti, konaného dne 9. 6. 2008, budou v příspěvkových organizacích v působnosti OKP MHMP provedeny ekonomické, personální a organizační audity. Na základě výsledků auditů budou následně organizace posuzovány včetně způsobu jejich řízení. Teprve na tomto podkladě lze  vybrat nového ředitele/ředitelku příspěvkové organizace. Z tohoto důvodu je předkládán Radě HMP návrh na zrušení výběrových řízení na ředitele/ředitelky příspěvkových organizací Divadlo Na zábradlí, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Spejbla a Hurvínka a Divadlo na Vinohradech schválených usnesením Rady HMP č. 546 ze dne 6. 5. 2008 s tím, že stávajícím ředitelům bude doba jmenování prodloužena do 30. 6. 2009 a na základě nových výběrových řízení bude předložen Radě HMP návrh na jmenování nových ředitelů uvedených příspěvkových organizací do 28. 2. 2009 s účinností od 1. 7. 2009.

Uvedené opatření lze považovat za konformní s ust. § 39 zákoníku práce, který připouští sjednávání pracovního poměru mezi týmiž účastníky na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku příslušného pracovního poměru. Všichni 4 ředitelé příspěvkových organizací byli do svých funkcí jmenováni ještě před účinností tohoto zákoníku práce a uvedené ustanovení bude tedy aplikováno až od 1. 7. 2009.

3. Pozastavení etapy II. a III. vlny transformace příspěvkových organizací HMP (Studia Ypsilon, Divadla v Dlouhé, Divadla pod Palmovkou, Městských divadel pražských, Divadla Na zábradlí a Švandova divadla na Smíchově, případně dalších) do objektivního vyhodnocení I. transformační vlny, do provedení a ukončení právních, ekonomických a organizačních auditů s cílem objektivního vyhodnocení ekonomických nároků v jednotlivých divadlech a jejich parametrického srovnání v nárocích na systém dlouhodobého financování ze strany HMP.

Navrhovaným usnesením Rady HMP bude vzato na vědomí pozastavení 2. a 3. etapy transformace příspěvkových organizací v oblasti kultury zřizovaných hl. m. Prahou do objektivního vyhodnocení 1. etapy transformace, do provedení a ukončení ekonomických věcných právních a personálních auditů dle usn. RHMP č. 547 ze dne 6.5.2008.

První etapa postupné transformace divadel zřizovaných hl. m. Prahou byla zahájena v roce 2002. Transformace byla připravena po rozsáhlé diskusi v roce 2001 na základě podrobné analýzy provedené Divadelním ústavem a jejím cílem je, aby stávající příspěvkové organizace byly postupně zrušeny a v jejich divadelní činnosti pokračovaly nové právní subjekty. Dalším cílem transformace je také postupné odstraňování jejich privilegovanosti. Stávající systém totiž vytváří nerovnovážný stav, který upřednostňuje příspěvkové organizace a vážně narušuje prospěšné konkurenční prostředí. Z bývalých příspěvkových organizací, vznikají právní subjekty s novými možnostmi. Tím se vytváří i nový prostor pro rozdělování finančních prostředků. Jedině vytvoření systému, který bude transparentní a konkurenceschopný, umožní rovné příležitosti pro všechny kulturní subjekty.

4. Provedení personálního, ekonomického a organizační auditu auditorem HMP pro držitele čtyřletých grantů jako podmínka pro žádání o další čtyřletý grant.

Budou provedeny ekonomické, věcné, právní a personální audity s cílem objektivního vyhodnocení ekonomických nároků jednotlivých divadel na přidělení grantů a jejich parametrického srovnání v nárocích na systém dlouhodobého financování ze strany HMP.

5. Dofinancování víceletých grantů, které byly schváleny v roce 2008 v porovnání s rokem 2007 s podmínkou provedení personálního, organizačního a ekonomického auditu. Ta divadla, která v roce letošním obdržela částku vyšší, než v roce 2007 v žádném případě nebudou muset rozdíl vracet. Naopak těm, která získala prostředků méně, bude částka dorovnána na částku získanou v roce 2007.

Navrhovaným usnesením Rady HMP a Zastupitelstva HMP budou navýšeny granty hlavního města Prahy v oblasti kultury a umění formou dotace na rok 2008 příjemcům grantů uvedeným v příloze č. 1 tohoto usnesení, v celkové výši o 14.744.867 Kč, za podmínky provedení organizačních a ekonomických auditů u těchto subjektů na náklady hl. m. Prahy a subjektem navrženým hl. m. Prahou.

6. Transformace grantového systému včetně zrušení dotace na vstupenku a grantové komise HMP.

Pro optimálně funkční grantový systém v kontextu hlavního města Prahy je klíčovým dokumentem Kulturní politika hlavního města Prahy, který definuje rámec oblasti umění a kultury v návaznosti na aktivity hlavního města a nástroje podpory veřejných kulturních služeb. Grantová politika hlavního města v oblasti kultury a umění je jedním z nejvýznamnějších finančních nástrojů Kulturní politiky hlavního města Prahy. Proto se radnímu pro kulturu Milanu Richterovi ukládá předložit na říjnovém Zastupitelstvu hl. m. Prahy předložit návrh transformace grantového systému hl. m. Prahy, kde jedním z hlavních cílů bude oddělit profitní a nonprofitní sektor a zrušit dotaci na vstupenku. Při této aktualizaci je nezastupitelná činnost Poradního sboru primátora pro kulturní politiku hl. m. Prahy.

7. S ohledem na problémy, které způsobilo snížení rozpočtových prostředků na čtyřleté granty v roce 2008 dané možnostmi rozpočtu HMP, navrhujeme srovnání všech čtyřletých grantů s účinností od 1. 1. 2009 s jasnou specifikací mandatorních nároků na rozpočet města a jejich vyhlašováním ve čtyřletých intervalech.

Mezi zásadní úkoly Poradního sboru primátora pro kulturu bude vedle Aktualizace kulturní politiky hlavního města Prahy a vypracování nového grantového systému hlavního města Prahy, patřit především vyhlášení a rozdělení 4letých grantů.

 

Výše uvedená opatření a poskytnutí nezbytných finančních garancí vytvářejí další prostor pro seriózní a věcnou diskusi. Jedině ta může přinést rozumná, věcná a kompromisní řešení v oblasti pražské kultury, mezi dvěma skupinami představujícími znesvářenou divadelní veřejnost. Výchozím předpokladem je, že tato navrhovaná řešení povedou k uklidnění situace a že představitelé kulturní veřejnosti budou jednat v součinnosti s hlavním městem Prahou.

 

 

Faktografie:

Nejvýznamnější mezníky na cestě, která provázela vznik Koncepce kulturní politiky HMP“ a „Grantové politiky HMP v oblasti kultury a umění“, schválených usnesením ZHMP č. 39/19 ze dne 29.6.2006..

  • konec r. 1995 – začíná fungovat systém přidělování kulturních grantů hl. m. Prahy jejich prvním vyhlášením
  • 19. listopad 2004 - Iniciativa čtyři body pro kulturu vydává tiskovou zprávu, kde vyjadřuje otevřenou kritiku tehdejší podoby a struktury grantového systému hl. m. Prahy a upozorňuje na skutečnost, že přidělování finančních prostředků považuje za nerovné, netransparentní.
  • listopadové a prosincové jednání Zastupitelstva HMP 2004 – protesty v podobě happeningů, včetně rozdávání „horkých brambor“ a „Čtyř bodů pod stromeček“
  • začátek r. 2005 – z podnětu primátora prostor pro rozsáhlá pracovní diskusní jednání – workshopy s více než 200 zástupci odborné kulturní veřejnosti, na jeho podnět vznikla mj. dvě nová sdružení - „Iniciativa pro kulturu“ a „FUTURE CULTURE“
  • duben 2005 - vznik dvou pracovních skupin primátora hl. m. Prahy:
    1. pro vytvoření koncepce kulturní politiky hlavního města Prahy
    2. pro optimalizaci grantového systému hlavního města Prahy v oblasti kultury
  • říjen 2005 - výstup skupiny pro optimalizaci grantového systému byl doporučením a podkladem k Vyhlášení grantů hl. m. Prahy na rok 2006
  • 7. 10. 2005 sloučením obou skupin primátora hl. m. Prahy ustanoven Poradní sbor primátora hl. m. pro kulturní politiku s úkolem dále doplňovat a precizovat materiál na zadané téma a dále nominovat osobnosti z řad představitelů kultury do grantové komise pro udílení grantů v oblasti kultury a umění
  • 18. 10. 2005 - na základě nominací Poradního sboru zřízena a jmenována Komise Rady HMP pro posuzování grantů hl. m. Prahy v oblasti kultury a umění, v níž poprvé zasedli vedle zástupců města také odborníci (V.Just, N.Vangeli, M.Smolíková, V.Jirousová ad.)
  • začátek ledna 2006 – historicky první veřejná slyšení žadatelů o grant hl. m. Prahy v oblasti kultury
  • lednové jednání Zastupitelstva HMP 2006 - schválení návrhu na udělení grantůuděleno 5 čtyřletých a 4 dvouleté granty (většinou odborné i laické veřejnosti hodnocen jako významný posun ke spravedlivějšímu a transparentnímu přidělování kulturních grantů.) a vystoupení primátora s rekapitulací splnění 25 bodů požadavků obou iniciativ za uplynulé 14timěsíční období
  • jaro 2006 - připomínkové řízení (osloveno více jak 130 institucí, profesních oborových i jiných sdružení i jednotlivců) před schválením materiálu Koncepce kulturní a grantové politiky
  • 29. červen 2006 – Zastupitelstvo HMP usnesením č. 39/19 schválilo materiály Koncepce kulturní politiky hlavního města a Grantové politiky hlavního města v oblasti kultury a umění.
  • grantové řízení 2007 – dvě uzávěrky - ukončeno schválením únorového a červnového Zastupitelstva HMP – udělen jediný 4letý grant divadlu Činoherní klub
  • 28. srpen 2007 – usnesením Rady HMP pozastaveno přiznávání grantů v oblasti kultury a umění v roce 2008 až do doby vyjasnění kritické situace po žalobě P. Kratochvíla
  • září 2007 – uloženo radnímu Richterovi realizovat veřejné diskuse prostřednictvím veškerých dostupných prostředků, např. formou zelené linky, internetové stránky, inzerátů v tisku a průzkumu veřejného mínění
  • říjen 2007 - Kulatý stůl s radním Richterem za účasti zástupců města, Ministerstva kultury, Iniciativy pro kulturu, Prezidia Herecké asociace, Rady uměleckých obcí, rektorů a zástupců rektorů vysokých uměleckých škol AVU, AMU, VŠUP, studentů uměleckých škol, odborné kulturní veřejnosti a OKP MHMP – diskuse o aktualizaci Kulturní a Grantové politiky hl. m. Prahy a otázky financování kultury v roce 2008 a následujících letech
  • 25. říjen 2007 – Zastupitelstvo HMP schválilo Aktualizaci Koncepce kulturní politiky hl. m. Prahy a Grantové politiky hl. m. Prahy
  • 6. listopad 2007 - vyhlášení grantů na rok 2008 – vyhlášena jediná uzávěrka k 7.12.2007 se 4 grantovými skupinami, které byly samostatnými řízeními, kdy každý subjekt byl oprávněn podat žádost ve všech skupinách
  • 11. listopad 2007 – grantová komise poprvé ve složení, kdy 12 členů vychází z uměleckého prostředí, třináctý předseda je jediným zastupitelem a zároveň i předsedou Výboru pro kulturu a volný čas ZHMP s hlasovacím právem pouze v případě rovnosti hlasů
  • 13. prosinec 2008 – 3. březen 2008 – celkem 11 jednání grantové komise (z toho v polovině ledna 2x na celodenních veřejných slyšeních), dvakrát celoplošně snižovala výsledné návrhy na udělení grantů, 20. 2. 2008 se sešla na společném jednání s Výborem ZHMP pro kulturu a volný čas
  • březnové Zastupitelstvo 2008 – schválení návrhu na udělení grantů – ke stávajícím 4letým grantům nově uděleno 9 víceletých grantů
  • duben 2008 – předání a projednávání petice protestujících zástupců kulturní veřejnosti, protesty v době jednání Zastupitelstva následné podepisování petice, silná mediální kampaň
  • květen 2008 – demonstrace, protesty v době jednání Zastupitelstva, vyhlášeny „Dny neklidu“
  • 9. červen 2008 - jednání představitelů města se zástupci odborné kulturní veřejnosti a společné tiskové prohlášení primátora Pavla Béma a radního pro kulturu Milana Richtera

 

Tabulka příjemců dotací, které Zastupitelstvo HMP usnesením č. 18/1 dne 19.6.2008 schválilo

 

Příjemci grantů

Víceletý grant 2007 (v Kč)

Víceletý grant 2008 (v Kč)

Dotace na vstupenku 2008 (v Kč)

Rozdíl = navýšení grantu o částku

RHMP (v Kč)

Navýšení grantu o částku

ZHMP (v Kč)

Divadlo Archa o.p.s.

19 986 000

13 500 000

1 303 788

5 182 212

5 182 212

Semafor, spol. s.r.o.

7 500 000 + navýšení 500.000

3 500 000

823 923

3 676 077

3 676 077

Občanské sdružení Kašpar

3 500 000

1 200 000

856 755

1 443 245

1 443 245

NOVÝ HORIZONT, spol. s r.o. - Rock Café

5 733 000

4 500 000

716 539

516 461

516 461

Divadlo bratří Formanů, o.s.

1 800 000 + navýšení 450.000

900 000

198 687

701 313

1 151 313

Divadlo Bez zábradlí, s.r.o.

7 000 000

2 000 000

3 343 298

1 656 702

1 656 702

Pražská komorní filharmonie o.p.s.

5 500 000 +

navýšení 800.000

5 500 000

540 592

259 408

259 408

DEAI (SETKÁNÍ), o.s. - ROXY NOD

9 400 000

5 800 000

2 740 551

859 449

859 449

 

CELKEM

14 294 867

14 744 867

 

 

 

V Praze 19. 6. 2008

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


Ing. Milan Richter - radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče a volného času
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti podpory kulturních projektů, spolupráce s institucemi kulturními, cestovního ruchu, ochrany památek, volného času.