Rada hlavního města Prahy dnes schválila navýšení finančních prostředků ve formě grantu o 800 tisíc korun pro Pražskou komorní filharmonii. Požadavek o navýšení financí ze strany PKF je zdůvodněn velkým navýšením pronájmu sídla, zvýšením pronájmu dalších koncertních sálů v Praze, které PKF využívá pro své abonenty a zdražením s tím spojených služeb, elektřiny, topení atd. Návrh radních ještě musí schválit pražští zastupitelé.

 

Pražská komorní filharmonie

 

Symfonický orchestr Pražská komorní filharmonie o.p.s. (PKF) vznikl v roce 1994 z iniciativy předního českého dirigenta Jiřího Bělohlávka.Pražská komorní filharmonie vystupuje jako mladé všestranné a dynamické těleso, hrající s obdivuhodným zaujetím a nasazením, a to je rys, který si udržel i po třinácti letech existence. Koncertní sály naplňuje nejen v Praze, ale svou další činností reprezentuje Prahu po celém světě zahraničním hostováním a vystoupeními na prestižních akcích.“ uvedl radní hlavního města Prahy pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Milan Richter.

 

V roce 2000 získala PKF, jako jediný subjekt v oblasti hudby, čtyřletý grant hlavního města Prahy pro sezony 2000 – 2004 (1,6 mil. Kč + 3 x 3 mil. Kč). Ten skončil k 31.8.2004, na zbytek roku obdržela ještě 3,5 mil Kč. V roce 2005 PKF získala od Prahy grant na celoroční činnost ve výši 5 mil. Kč. V roce 2006 v  žádosti o udělení čtyřletého grantu požadovala 7 mil. Kč, tj. 27,5 % celkových nákladů, s každoročním navýšením o půl miliónu korun. Jako jediná v oblasti hudby čtyřletý grant získala, ale v konstantní výši 5,5 mil. Kč ročně. Městská rada i městské zastupitelstvo schválilo  v roce 2006 navýšení grantu o 900 tis. Kč.

 

Celoroční činnost PKF obsahuje celkem 30 orchestrálních koncertů v Praze v šesti tématických řadách v sále Rudolfina, České národní banky, Kostele sv. Šimona a Judy, Švandově divadle a sále Philharmonia. Obsahuje vlastní koncertní cykly s vysoce cennou koncertní řadou pro děti a další mimořádné koncerty. Sobotní koncerty pro mladé publikum patří již osm sezón mezi velmi žádané. „Na rozdíl od běžných „výchovných koncertů“ mají formu komponovaných pořadů s vtipnou dramaturgií a na jevišti vystupují vedle dospělých samy děti. Tuto úspěšnou činnost PKF dále rozšířila založením Dětského klubu Notička, kde děti ve věku od čtyř do jedenácti let mohou poznávat hudební nástroje, setkávat se s muzikanty, ale také rozvíjet další estetické zájmy včetně kreslení a dramatické činnosti a v neposlední řadě získávat nové kamarády.“ doplnil radní Richter. „Proto dnes rada schválila navýšení grantu i pro letošní rok a to o 800 tisíc korun,“ dodal.

 

Pronájem za sídlo filharmonie se zvýšil o o 300 tisíc korun) a narostla i cena všech dalších služeb za pronájem Dvořákovy síně Rudolfina pro hlavní koncerty PKF, reklamních služeb - plakáty, jejich výlepy, grafika, návrhy, dopravní služby, pronájem a nákup notových materiálů, listovní a zasilatelské služby atd. I přes tyto problémy PKF představuje pražskému publiku a zahraničním návštěvníkům metropole umělce a dirigenty, kteří jsou ozdobou pražského kulturního života.

 

V Praze 20. 11. 2007

___________________________________________________________________________________
Ing. Milan Richter - radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče a volného času
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti podpory kulturních projektů, spolupráce s institucemi kulturními, cestovního ruchu, ochrany památek, volného času.