V Praze, 21. srpna - Měsíc před zahájením mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu reagují pořadatelé na zájem publika dvojící přidaných vystoupení. Koncerty ruského patriarchálního souboru Drevněrusskij Raspěv a Any Moura, portugalské zpěvačky u nás i ve světě stále oblíbenějšího stylu fado, budou uvedeny pro velký ohlas dvakrát. Vyprodán je rovněž zahajovací koncert britského tenoristy Iana Bostridge, který proběhne 23. září ve Stavovském divadle.

 

Struny podzimu

 

„S managementem Any Moura a ruským liturgickým tělesem se podařilo domluvit další dva přidané koncerty,“ říká Dana Syrová, manažerka festivalu Struny podzimu. „Charismatická fadistka rozteskní kostel svaté Anny ještě 1. října, Drevněrusskij Raspěv pak 26. září rozezvučí prostor Českého muzea hudby.“ Od včerejšího dne mohou zájemci zakoupit vstupenky ve znovuotevřeném festivalovém centru v pokladně Národního divadla v Praze.

 

Program, s nímž přijede moskevský patriarchální sbor Drevněrusskij Raspěv, nabídne srovnání tradičního chrámového repertoáru s tvorbou ruských autorů 19. a první poloviny 20. století. Drevněrusskij Raspěv staví na hlubokých duchovních základech a odhaluje staré ruské liturgické mistrovství spolu s historickými pěveckými technikami tak, aby „posluchačům přiblížil krásu starého ruského zpěvu“. Publikum se 26. a 27. září v Českém muzeu hudby může těšit na nevšední zážitek.

Projev tělesa doslova hypnotizuje a není přehnané tvrdit, že nic z tradice západního gregoriánského chorálu nelze přirovnat k fascinujícímu zážitku z poslechu pravoslavných zpěvů v podání této formace. Sbor tvoří dvanáct mužských zpěváků - takový počet byl pravidlem v malých kostelech starého Ruska. Je jediným ansámblem, který se věnuje detailnímu muzikologickému výzkumu a zároveň hudební praxi pravoslavné liturgie. A také jediným, který je schopen dešifrovat a rekonstruovat staré rukopisy. Díky vysoké interpretační úrovni je sbor často zván na přední festivaly po celé Evropě a do světových koncertních síní.

První dva říjnové dny pak budou patřit českému debutu portugalské fado zpěvačky Any Moura. Fado (z latinského fatum - osud) je tradiční portugalská hudba vyjadřující tamní duši, portugalské saudade – tedy touhu, stesk, vzpomínky, smutek. Zpěvák či zpěvačka fada zpívá hlubokým hlasem lyrické, smutné, nerytmické písně plné sladkobolného stesku a doprovázející kytarista většinou vybrnkává mollové tóny. Fado vzniklo před více než stoletím a půl v chudých čtvrtích starého Lisabonu jako hudba lidu - dodnes se hraje a zpívá v malých restauracích a hospůdkách, v posledních letech objevují jeho kouzlo lidé po celém světě.

Ana Moura se díky své oduševnělé interpretaci fada proslavila nejen v Evropě, ale i v USA, kde v roce 2005 úspěšně debutovala v newyorské Carnegie Hall. Letos na jaře vydala nové album Para Além da Saudade, v Lisabonu vystoupila jako host Rolling Stones, po boku Micka Jaggera si zaspívala No Expectations. Ana Moura vystupuje s tradičním doprovodem portugalské kytary, klasické kytary a kontrabasu.

Festival Struny podzimu nabízí v duchu svého motta ´jazz i klasika, tradice i experiment  během nadcházejících podzimních týdnů i další mimořádné hudební zážitky. Zahajovací koncert festivalu 23. 9. patří přednímu britskému tenoristovi Ianu Bostridgeovi s vytříbeným doprovodem The Orchestra of the Age of Enlightenment. Nejen jazzové publikum jistě potěší návrat charismatického newyorského pianisty Brada Mehldaua, který po loňském velkolepém úspěchu na Strunách podzimu vystoupí se svým triem 7. listopadu. Závěrečný koncert festivalu pak bude 18. 11. patřit americké jazzové houslistce Regině Carter. K dalším lákavým jménům letošního ročníku Strun podzimu patří Bester Quartet, Chloë Hanslip & Jiří Bárta, Handa Gote Research & Development, projekt Nouba v Rudolfinu (Pražská komorní filharmonie spolu s marockými hudebníky).

Předprodej vstupenek probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně pražského Národního divadla (provozní budova na Národní třídě) a v síti Ticketpro. Novinkou letošního ročníku je tzv. studentský speciál – limitovaný počet vstupenek za velmi zvýhodněné ceny opravňující ke vstupu do sálu a zaujmutí volných sedadel a přístavků po 3. zvonění.

 

Kompletní programové informace jsou k dispozici na nových internetových stránkách na adrese www.strunypodzimu.cz.
Spolupořadatelé: Národní divadlo, Národní muzeum, Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97
Záštitu nad 12. ročníkem MHF Struny podzimu převzal ministr kultury České republiky Václav Jehlička a primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

 


Za laskavou podporu pořadatelé festivalu děkují

Generální partneři festivalu: Telefónica O2 Czech Republic a KKCG
Hlavní partner: Privat Bank AG
Za finanční podpory: hlavní město Praha a Ministerstvo kultury České republiky
Partner: Hotel InterContinental Praha
Oficiální dopravce: GTS International

Mediální partneři: České noviny, Český rozhlas, euroAWK, Harmonie, Lidové noviny, Přehled kulturních pořadů v Praze, Radio 1, The Prague Post, Time in, Týden, Xantypa