Struny podzimu

 

Praha – 26. dubna 2007 – Devět podzimních týdnů, devět hudebních večerů, devět jedinečných zážitků. Letošní 12. ročník mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu nabídne
od 23. září do 18. listopadu v sálech Stavovského divadla, Pražské křižovatky (kostela sv. Anny), Rudolfina, Českého
muzea hudby a Švandova divadle tradiční programové řady INSPIRACE – CROSSOVER – OSOBNOSTI s vytříbenou dramaturgií . „V duchu festivalového motta ´jazz i klasika, tradice i experiment´ předkládáme našim divákům opět pestrou hudební hostinu. Výběr interpretů letošního roku tradičně klade vysoké nároky na kvalitu a žánrovou pestrost. Výjimečně jsme si dovolili hned několik exkurzů do žánru world music, zkrátka však nepřijdou ani příznivci klasické hudby,“ říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

   

Zahajovací koncert 23. září představí předního britského tenoristu Iana Bostridge s vytříbeným doprovodem The Orchestra of the Age of Enlightenment. Nejen jazzové publikum jistě potěší návrat charismatického newyorského pianisty Brada Mehldaua, který po loňském velkolepém úspěchu na Strunách podzimu vystoupí se svým triem 7. listopadu. Dne 2. října poprvé do České republiky zavítá Ana Moura, portugalská zpěvačka u nás i ve světě stále oblíbenějšího stylu fado. Závěrečný koncert festivalu pak bude 18. listopadu patřit americké jazzové houslistce Regině Carter.

 

Předprodej vstupenek bude zahájen 2. května ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně pražského Národního divadla (provozní budova na Národní třídě). Zájemci zde mohou získat jak vstupenky na jednotlivé koncerty a abonentky, tak i detailní informace o programu celého festivalu. Otevřeno je mimo letní prázdniny pondělí - čtvrtek 11:00 – 18:00 hod., tel.: 224 901 247, e-mail: vstupenky@strunypodzimu.cz. Držitelé mezinárodního studentského průkazu ISIC a senioři nad 65 let obdrží slevu 20 %. Předprodej probíhá také v síti Ticketpro.

 

Novinkou letošního ročníku je tzv. studentský speciál – velice limitovaný počet vstupenek za velmi zvýhodněné ceny opravňující ke vstupu do sálu a zaujmutí volných sedadel a přístavků po 3. zvonění,“ říká manažerka festivalu Struny podzimu Dana Syrová. Kompletní programové informace jsou k dispozici na nových internetových stránkách na adrese www.strunypodzimu.cz.

Zahajovací koncert - Ian Bostridge & Orchestra of the Age of Enlightenment, 23. září 2007, Stavovské divadlo

Ian Bostridge - Struny podzimu

 

 

Tenorista Ian Bostrige patří k nejvýraznějším pěveckým osobnostem současnosti. V předchozích letech jsme dávali prostor spíše operním divám. Pevně věřím, že zahájení festivalu v podání Iana Bostridge bude velkolepé,“ komentuje výběr Marek Vrabec. Ian Bostridge je hvězdou operních, oratorních i písňových recitálů, jehož mezinárodní kariéra zahrnuje koncerty v nejvýznamnějších koncertních sálech a operních domech hudebního světa (Salzburg, Mnichov, Vídeň, Edinburgh). Ian Bostridge získal Grammy Award a je opakovaným držitelem Gramophone Award. V minulé sezóně měl vlastní koncertní sérii v Carnegie Hall. Na zahajovacím koncertu festivalu Struny podzimu uvede za podpory Orchestra of the Age of Enlightenment program nazvaný Hlas Händelův. Hráči  Orchestra of the Age of Enlightenment jsou nejen skvělými profesionály, ale též zapálenými znalci tzv. historicky poučené interpretace.

 

 

 

 

 

 

Portugalské fado v podání Any Moura, 2. října 2007, Pražská křižovatka

Česká premiéra vyzdvihované zpěvačky fado s tradičním doprovodem portugalské kytary, klasické kytary a kontrabasu. Fado (z latinského fatum - osud) je tradiční portugalskou hudbou vyjadřující tamní duši, portugalské saudade – tedy touhu, stesk, vzpomínky, smutek. Zpěvák či zpěvačka fada zpívá hlubokým hlasem lyrické, smutné, nerytmické písně plné sladkobolného stesku a doprovázející kytarista většinou vybrnkává mollové tóny. Ana Moura se díky své oduševnělé interpretaci fada proslavila nejen v Evropě, ale i v USA, kde v roce 2005 úspěšně debutovala v newyorské Carnegie Hall. „Ana Moura patří vedle Marízy, která nadchla na festivalu Colours of Ostrava před dvěma lety, k nejvýznamnějším interpretkám fado současnosti,“ dodává Marek Vrabec.

 

Návrat jazzového genia Brada Mehldaua, 7. listopadu 2007, Rudolfinum

„Po loňském úspěchu se téměř na den přesně vrací jedna z nejoceňovanějších jazzových osobností současnosti, tentokrát konečně se svým triem. Pražskou premiéru Mehldauova tria očekávám s rozechvěním umocněným jeho loňským triumfem,“ říká Marek Vrabec. Vyprodaná Dvořákova síň pražského Rudolfina loni v listopadu Mehldaua ocenila ovacemi ve stoje, čímž se jí dostalo celých šesti přídavků. Mehldauovo trio je vnímáno jako umělecky svébytný, po léta důsledně organizovaný a pěstěný ansámbl, jehož tvorba a progrese svým způsobem určují směr hudebního vývoje v dané žánrové oblasti. Tu však Mehldau svým přístupem i repertoárem suverénně překračuje. Při výběru coververzí Trio podrobuje svému stylu například skladby Beatles, Radiohead, Nirvany nebo anglického písničkáře Nicka Drakea. V poslední době mohlo i tuzemské publikum ocenit melancholií prodchnutou nahrávku House on Hill.

 

Jazzové housle Reginy Carter, 18. listopadu 2007, Rudolfinum

Regina Carter dokazuje, že jazzové housle už nejsou doménou pouze bílých mužských instrumentalistů. Rozeznívá svůj nástroj nezaměnitelným sytým tónem a využívá také jeho rytmických a perkusivních možností. Přestože vychází z jazzového mainstreamu, její umění z ní činí jednu z nejkreativnějších ženských jazzových interpretačních persón současnosti.

Regina Carter - Struny podzimuK dalším lákavým jménům letošního ročníku Strun podzimu patří Bester Quartet, Chloë Hanslip & Jiří Bárta, Handa Gote Research & Development, projekt Nouba v Rudolfinu (Pražská komorní filharmonie spolu s marockými hudebníky) a Drevněrusskij Raspěv.

 

Hned 27. září zavede publikum v Českém muzeu hudby do uhrančivého světa staroruského liturgického zpěvu ruský patriarchální sbor Drevněrusskij Raspěv. Soubor je v šíři repertoáru i v pěvecké praxi jediný svého druhu na světě. Program pražského koncertu nabídne srovnání tradičního chrámového repertoáru s tvorbou ruských autorů 19. a první poloviny 20. století. Drevněrusskij Raspěv - Struny podzimu

 

Stěžejní virtuózní díla komorní literatury první poloviny 20. století pro nejmenší komorní obsazení představí houslistka Chloë Hanslip a violoncellista Jiří Bárta 10. října v Pražské křižovatce. V podání výrazných evropských interpretačních osobností zazní Ravelova Sonáta a Dua Martinů a Kodályho. Chloë Hanslip patří k nejmladší generaci houslových hvězd; spolupracovala např. s London Symphony Orchestra, Academy of St. St. Martin in the Fields, BBC Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic. Violoncellista Jiří Bárta je výraznou hudební osobností vyhledávanou předními tuzemskými i zahraničními orchestry a dirigenty.

 

Handa Gote Research & Development, mladá česká skupina zabývající se konceptuálními projekty na pomezí divadla, tance a hudby, uvede v rámci Strun podzimu 21. října ve Švandově divadle projekt Ekran. Skupina využívá diapozitivy a staré osmičkové filmy, které autoři projektu sbírali po bazarech několik let. Diváci se mohou těšit na napětí mezi lidskou intimitou a odcizenou moderní mašinérií světa.

 

Kvarteto polských virtuózů Bester Quartet (dříve Cracow Klezmer Band), které díky nezaměnitelnému spojení klezmeru s klasickou, jazzovou i soudobou vážnou hudbou nese „nálepku“ jednoho z nejinspirativnějších těles avantgardní hudební scény, vystoupí 25. října v prostoru Pražské křižovatky. Bester Quartet vychází z klezmeru, tradiční hudby aškenázských (východoevropských) Židů, ale přetváří ho s pomocí soudobých prvků do osobité hudební řeči. Bester Quartet - Struny podzimu

 

Pod názvem Nouba v Rudolfinu se skrývá arabsko-andaluská slavnost, jež propojí hudbu obou břehů Středozemního moře. 30. října zaplní Rudolfinum tóny, barvy, chutě i vůně čerpající z historie španělské části, Andalusie, její kulturní i náboženské tolerance středověku... Pod taktovkou v Česku oblíbeného Michela Swierczewského vystoupí maročtí hudebníci, Pražská komorní filharmonie, zpěvačka flamenca Ginesa Ortega Cortés a sopranistka Anne-Sophie Schmidt. V duchu atmosféry večera se bude o přestávce podávat marocké občerstvení s mátovým čajem a tradičními pokrmy.

 

Za finanční podpory: hlavní město Praha a Ministerstvo kultury České republiky

 

Pokud máte zájem o další informace, fotografie, hudbu či rozhovory kontaktujte, prosím:

Silvie Marková
PR festivalu Struny podzim
e-mail: press@strunypodzimu.cz, markova@s-m-art.com
tel.: 604 748 699, 272 657 121
www.strunypodzimu.cz