Bohumil Černý, radní hl.m.Prahy, se dnes v podvečer zúčastní Spanilé jízdy Eugena Brikciuse a Petra Franty. Ta se koná při příležitosti 135. výročí otevření prvního Vinohradského tunelu, stého otevření Grébovky veřejnosti a šedesáti let od příkazu císaře Karla IV. zřídit na „Viničních Horách“ vinohrady. Spanilá jízda začíná v 16 hodin na Hlavním nádraží v salonu císaře Franze Josefa.

Akce se koná pod záštitou starosty Městské části Praha 2 Michala Basche a mezi účastníky je ohlášen kníže Karel Schwarzenberg, jehož předek v roce 1871 vítal první parostroj, který  prvním vinohradským tunelem projel.

„Akce Eugena Brikciuse mají nezaměnitelný osobitý punc a rád se jich účastním.  V prezidentském salonku na hlavním nádraží se navíc bude mluvit nejen o historii, ale i dalším rozvoji Českých drah, Hlavního nádraží, rekonstrukci Fantovy budovy,  prezentaci projektů v Italské ulici a na Churchillově náměstí  a jiných ryze aktuálních problémech, které zajímají mne osobně a jsou důležité pro  Prahu“, řekl radní Černý.  Jak dodal, akce spadá do oslav Královských Vinohrad.

Po setkání na Hlavním nádraží nastoupí účastníci do historického vlaku, projedou tunelem a vystoupí na dočasně obnovené stanici Královské Vinohrady, kde je uvítá starosta Prahy 2. Poté se odeberou do Grébovky, kde bude slavnostně otevřeno dětské hřiště. Po koncertu Polydor Jazz Sextetu v rekonstruovaném sále Gröbeho vily vrcholí Spanilá jízda ve Viničním altánu přilehlého vinohradu.

První vinohradský tunel propojil Královské Vinohrady se světem. Bylo to 19. září 1871, kdy jím slavnostně projel po dráze Františka Josefa první parostroj s knížetem Schwarzenbergem a slavnostním průvodem. Dvoukolejný tunel dlouhý 1145 m pod dnešní Londýnskou ulicí byl nejdůležitějším dílem svého druhu v tehdejším Rakousko- Uhersku. Stavbou byl vedle hlavního inženýra Krouského pověřen Moritz Mauricius Gröbe, který vytěženou zeminu /několik desítek tisíc povozů/ vyvážel na pozemek Horní a Dolní Landhausky, kde později postavil vilu s parkem a vinicí. Všem vinohraďanům je dnes známá jako Grébovka. Park i s vilou byl odkoupen vinohradskou radnicí, od 16. května roku 1906 zpřístupněn veřejnosti a pojmenován Havlíčkovy sady. Dodnes je zde funkční vinice, kterou v roce 1356 přikázal zřídit Karel IV. jako součást Viničních hor. Při jižním portálu vinohradského tunelu byla 1.října 1888 zřízena zastávka Královské Vinohrady, která zanikla s otevřením druhého vinohradského tunelu 1. listopadu 1944. Během německé okupace byly též započaty práce na třetím tunelu a po 300 m ražby ukončeny. Slepý tunel dočasně sloužil jako vinné sklady. Třetí tunel byl podle plánů SUDOP 22. září 1989 dokončen.

Projekt byl podpořen grantem hl. m. Prahy.

 

V Praze 19. 9. 2006

 


Oblast kultury, cestovního ruchu a kongresové turistiky, církví a náboženských společností, oblast pohřebnictví spadá do působnosti radního hl. m. Prahy Mgr. Bohumila Černého