Pražská divadelní sezóna v Sankt Petěrburgu se uskutečnila ve dnech 28.3. – 1.4. 2008 jako druhá část projektu výměny divadel mezi hl.m. Prahou a partnerským městem Sankt Petěrburgem, a to recipročně k Petěrburgské divadelní sezóně, která se s velkým úspěchem konala v Praze ve dnech 5. - 9.11. 2007. Projekt divadelní výměny byl obsahově i termínově dohodnut a odsouhlasen jak primátorem hl.m. Prahy, tak gubernátorkou Sankt Petěrburgu.

Pražská divadelní sezóna v Sankt Petěrburgu na jaře 2008

 

 

Dramaturgie Pražské sezóny v Petrohradu byla postavena na výběru výrazných, úspěšných a oceněných činoherních inscenací, které jsou v současné době v Praze k vidění. Protože inscenace, které představily ruské scény v Praze, byly především ukázkou výjimečných hereckých výkonů, byl i výběr pro zrcadlovou akci v Petrohradu ovlivněn tímto kritériem. Spektrum žánrové nabídky Pražské sezóny v Petrohradu je široké a tím také odpovídá Petěrburgské sezóně v Praze, jejímž průvodním znakem byla právě žánrová pestrost a kvalita předvedených inscenací.

Pražská sezóna v Petrohradu byla za účasti  náměstkyně primátora Markéty Reedové a vicegubernátorky  Petrohradu Ludmily Kostkinové otevřena inscenací Moliérovy Školy pro ženy v podání Švandova divadla. Záměrem tohoto uvedení byla dramaturgická návaznost na poslední inscenaci Petěrburgské sezóny v Praze, kterou byl Moliérův Don Juan v podání divadla V. Komissarževské. Inscenaci Švandova divadla Škola pro ženy dominuje herecký výkon Ivana Řezáče v hlavní roli, který byl oceněn Cenou Thalie za nejlepší mužský herecký výkon a zároveň byl nominován za nejlepší mužský herecký výkon v anketě o Cenu Alfréda Radoka.

 

 

Švandovo divadlo mělo na základě požadavku organizátora z ruské strany možnost uvést na přehlídce i druhou inscenaci. Tou byla česká hra Periferie od Františka Langera. Inscenace byla vybrána i na základě těchto kritérií: inscenace hry českého autora; výrazné a kritikou ceněné herecké výkony Viktora Limra, Stanislava Šárského a Jany Strykové; tematika je blízká Dostojevského Zločinu a trestu (Langer se netajil touto inspirací) a tím byla atraktivní i pro ruského diváka.

Českou loutkářskou scénu reprezentoval soubor alternativního loutkového divadla Buchty a loutky, který na pražské přehlídce uvedl úspěšné představení Rocky IX. Inscenace Rocky IX získala v roce 2004 prestižní putovní cenu ERIK udělovanou nejpozoruhodnějším loutkářským inscenacím roku. Dramaturgickým záměrem uvedení ROCKYHO IX je představení současného trendu a alternativního směru typického českého divadelního umění jako je práce s loutkou. Zařazení inscenace ROCKY IX vytváří protiváhu loutkovému představení VIJ, které bylo uvedeno v rámci Petěrburgské divadelní sezóny v Praze.

 

Pražské komorní divadlo (Divadlo Komedie) nabídlo Petrohradu inscenaci Světanápravce od Thomase Bernharda, která reprezentuje výraznou inscenační tvorbu tohoto divadla na poli současné dramatiky. Martin Finger získal za roli Světanápravce Cenu Alfréda Radoka v kategorii mužský herecký výkon v roce 2006. Inscenace rovněž získala cenu MAX za rok 2007, kterou uděluje vedení Pražského divadelního festivalu německého jazyka a Kulturní nadace Allianz.

 

Pražská divadelní sezóna v Sankt Petěrburgu na jaře 2008  Pražská divadelní sezóna v Sankt Petěrburgu na jaře 2008  Pražská divadelní sezóna v Sankt Petěrburgu na jaře 2008  Pražská divadelní sezóna v Sankt Petěrburgu na jaře 2008  Pražská divadelní sezóna v Sankt Petěrburgu na jaře 2008   Pražská divadelní sezóna v Sankt Petěrburgu na jaře 2008  Pražská divadelní sezóna v Sankt Petěrburgu na jaře 2008  Pražská divadelní sezóna v Sankt Petěrburgu na jaře 2008

 

Přehlídka Pražská sezóna v Petrohradu vyvrcholila představením Osiřelý západ v provedení Činoherního klubu. Inscenace, která v dramaturgii sezóny zastupovala činoherní protiváhu klasické dramatice prezentované Švandovým divadlem, získala Cenu Alfréda Radoka 2002, byla vyhlášena hrou roku a činoherní inscenací roku, její režisér Ondřej Sokol byl  vyhlášen talentem roku a převzal Cenu Thálie určenou mladému umělci do 33 let.  Představení se  setkalo u petrohradského publika i odborné veřejnosti s mimořádným  ohlasem - oceňovány byly jak herecké výkony, tak režijní práce.

 

Pražská divadelní sezóna v Sankt Petěrburgu na jaře 2008

 

 

 

Ve svém výsledku byla celá Pražská divadelní sezóna v Sankt Petěrburgu velmi úspěšná, představení byla zcela vyprodána a všechna pražská divadla se těšila zájmu diváků, divadelních odborníků i médií.

 

 

 

 

V Praze 7. 4. 2008