Albrechtu z Valdštejna, jedné z osobností českého původu, které zanechaly významnou stopu v evropských dějinách, bude věnována rozsáhlá mezinárodní výstava, jíž bude možno navštívit od poloviny listopadu 2007 v Galerii Valdštejnské jízdárny. Projekt Výstava „Albrecht z Valdštejna na jeho doba“ dnes dopoledne v Senátu Parlamentu ČR prezentoval vedle jeho předsedy Přemysla Sobotky také pražský primátor Pavel Bém, starostové dalších měst nerozlučně spjatých se životem tohoto velikána naší historie, ředitel Národního muzea Michal Lukeš a ředitel Vojenského historického ústavu Praha Aleš Knížek.

 

„Projekt je věnován výjimečné historické osobnosti Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna, jehož éra na dlouhou dobu určila kulturní a politické směřování Českého království i celé Evropy,“ řekl ve svém úvodu předseda senátu Sobotka. „Výstava však má i další rozměr: český senát usiluje nejen být důležitou součástí parlamentního systému České republiky, ale stát se také  významným kulturním a společenským centrem. O rozsahu a významu výstavy svědčí mimo jiné i to, že kromě Jičína, Chebu a Frýdlantu v Čechách se na výstavě partnersky podílí také města a instituce v Německu, Švédsku, Rakousku a Itálii, “ dodal Sobotka.

Valdštejnská jízdárna

„Výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba nabízí zrcadlo zcela jedinečné éry dějin města, reflektujících na jedné straně porážku Českých stavů a psychologické i sociální konsekvence bitvy na Bílé hoře, násilnou rekatolizaci, rozsáhlé konfiskace a devastaci našich zemí i celého kontinentu Třicetiletou válkou, na straně druhé rozsáhlé a poměrně úspěšné diplomatické i obchodní aktivity, investice a finanční spekulace, díky kterým Praha prvních přibližně patnáct pobělohorských let přežívala se ctí, “ zdůraznil primátor Pavel Bém. „Tato relativně klidná doba následující po bitvě na Bílé hoře je v učebnicích dějepisu označována jako doba temna, ale jelikož historie obvykle není černo-bílá, těším se, že plánovaná výstava osvěží naše paměťové stopy a zejména mladé generaci nabídne mnoho zajímavého a poučného.“

 

Otázku, proč jedním z hlavních organizátorů výstavy „Albrecht z Valdštejna a jeho doba“ je Vojenský historický ústav Praha, zodpověděl ředitel ústavu Aleš Knížek: „Tato otázka je naprosto legitimní, vždyť Albrecht z Valdštejna byl nejen válečníkem a vojevůdcem, ale také zdatným podnikatelem, obchodníkem, politikem, mecenášem umění, věnoval se charitě…,“ vypočetl ředitel Knížek. „Při první a zatím jediné výstavě věnované Albrechtu z Valdštejna, pořádané k třístému výročí jeho zavraždění, významně spolupracoval Památník národního osvobození, náš prvorepublikový předchůdce, k jehož odkazu se hrdě hlásíme. A právě tato výstava z roku 1934 dala vzniknout unikátní kolekci pramenů české historie a vojenských dějin našeho národa, z níž můžeme dále čerpat,“ vysvětlil Knížek.

 

Úloha Národního muzea je zřejmá, míní ředitel muzea Michal Lukeš: „Národní muzeum je centrální a největší muzejní institucí České republiky a má ve svých fondech téměř dvacet milionu sbírkových předmětů, mezi nimiž je samozřejmě mnoho týkajících se přímo života či odkazujících na osobnost a dobu Albrechta z Valdštejna. Národní muzeum je připraveno poskytnout nejen tyto exponáty, ale nabídnout i odbornou erudici a organizační kapacity,“ přislíbil Lukeš.

Výstava pořádaná Senátem PČR ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha a Národním muzeem bude v Galerii Valdštejnské jízdárny otevřena v termínu od 15. listopadu 2007 do 15. února 2008.

 

V Praze 12. 7. 2006

___________________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem