První dáma ČR Livia Klausová, primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, velmistr Řádu Křižovníků s červenou hvězdou Jiří Kopejsko a převozník pražský Zdeněk Bergman dnes odpoledne slavnostně otevřeli Muzeum Karlova mostu. Muzeum Karlova mostu představuje unikátní možnost seznámit se blíže s historií ojedinělého místa a památky, jejíž 650. výročí založení si zanedlouho připomeneme. Expozice spojující prezentaci uměleckých památek i předmětů dobové každodennosti má šanci zaujmout v kulturní nabídce Prahy jedinečné místo.

 

„Karlův most je právem považován za jedinečný historický klenot a za vrcholný výtvor české gotické architektury. Je vedle Pražského hradu nejobdivovanější součástí pražské památkové rezervace. Představuje zcela ojedinělé technické dílo a klíčovou komunikační stavbu. Karlův most byl vždy pro metropoli nejen životně důležitou dopravní tepnou, ale také strategickým bodem a estetickou dominantou. Otevření Muzea je první významnou událostí cyklu jubilejních oslav 650. výročí položení základního kamene ke stavbě mostu. Věřím, že bude jejich výrazným přínosem a trvalou připomínkou – tím, že doplňuje dosud chybějící článek, totiž místo, kde od dnešního dne kdokoli získá podrobnou a zasvěcenou informaci o mostě, o jeho historii, konstrukci, opravách, pozoruhodných událostech i katastrofách. Je dobré, že Muzeum Karlova mostu vzniká právě zde, na Křižovnickém náměstí. Vždyť Karlův most byl od svého zbudování svěřen do společné péče řádu křižovníků a obce Starého Města pražského. Řád a obec společně držely klíče od pokladny, do níž se soustřeďovaly platy a důchody, určené Karlem IV. na údržbu a opravy mostu,“ vysvětlil pražský primátor Pavel Bém. „Mé poděkování patří První všeobecné člunovací společnosti za iniciativu a úsilí, jež její představitelé vyvinuli, aby myšlenku Muzea Karlova mostu uskutečnili,“ dodal primátor.

 

Muzeum Karlova mostu

 

Nově otevírané Muzeum Karlova mostu v několika sálech původního špitálu Křížovníků a kostela sv. Františka přibližuje návštěvníkům v mnoha rovinách zejména mostní stavitelství 14. a 15. či 19. a 20. století a vše, co s ním souvisí. Se zřetelným důrazem na Karlův most mapuje historii spojení obou pražských břehů.  K vidění jsou tak kamenné stavební prvky mostní architektury, původní řemeslnické nástroje, rekonstrukce dobových stavebních strojů (mimo jiné čtyřmetrový vrátek), rekonstrukce založení mostního pilíře v měřítku 1:2.

 

Výjimečnou součást expozice představují názorné modely. Nalezneme zde model Prahy kolem roku 1000 s vyznačenými brody přes Vltavu, které tehdy představovaly zásadní komunikační spojnice. Spolu s nimi stejnému účelu sloužil také první dřevěný most, o němž mluví ve své kronice i Kosmas. Jedinečný je i první model předpokládané podoby Juditina mostu, vytvořený v rámci jednoho modelu spolu s mostem Karlovým. Model tak ukazuje změnu osy Karlova mostu oproti jeho subtilnějšímu předchůdci. Důležitý je také model tzv. Rankovy lávky z roku 1832. Tato nerealizovaná stavba představovala ve své době unikátní patentovaný systém dřevěné mostní konstrukce stavitele Michaela Ranka a měla být po šesti stoletích druhým pražským mostem.

 

V expozici jsou představeny také sochy ze Staroměstské mostecké věže. Jedná se o odlitky z forem pořízených v 19. století, ještě se zachovalou povrchovou modelací, dříve než byla zásadně poškozena znečištěným ovzduším. Mnohé exponáty představují skutečný unikát.

S původní myšlenkou přišel ing. arch. Ondřej Ševců z Národního památkového ústavu ČR. Záštitu nad projektem převzal pan primátor Pavel Bém. Od podzimu loňského roku začaly intenzivní přípravy celého projektu, včetně jednání o zápůjčkách jednotlivých exponátů s příslušnými institucemi. Patří mezi ně Národní muzeum, Technické muzeum, Muzeum hl. m. Prahy, ale i Správa pražského hradu či a možná především Řád křížovníků s červenou hvězdou u paty mostu. Realizace se ujal Zdeněk Bergman s týmem historiků Michalem Cihlou, Michalem Panáčkem. Grafický design výstavy vytvořil Jáchym Šerých.

 

Díky pochopení a velkorysosti 47. velmistra Řádu křížovníků Mqs. Kopejska byly k účelu zřízení muzea poskytnuty prostory bývalého křížovnického špitálu i spodní část kostela sv. Františka. Právě Řád Křižovníků s červenou hvězdou u paty mostu je neodmyslitelně s mostem spojen. A to nikoliv jen ve svém úplném názvu, ale především  privilegiem vybírat clo a mýtné a v povinnosti o most pečovat. Touto výsadou nadal Řád již Václav II. a posléze i lucemburští panovníci.   

 

Další informace na: www.muzeumkarlovamostu.cz

 

Muzeum najdete na Křižovnickém náměstí 3 u Karlova mostu, otevírací dobu má každý den od 10:00 do 20:00 hodin

 

V Praze 15. 6. 2007

___________________________________________________________________________________
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.