Kulturně turistická akce THAMES FESTIVAL/Festival na Temži se koná pod záštitou londýnského starosty a každoročně ji navštíví sto tisíc obyvatel a návštěvníků Londýna.

Koná se na jižním břehu řeky Temže v oblasti kolem Filmového muzea a jeho program zahrnuje nejrůznější prezentace, divadelní a hudební produkce i nabídku gastronomických specialit. Důraz je kladen především na multikulturnost nejen ve Velké Británii, ale i na spojení s evropskými i neevropskými destinacemi.

V letošním roce, kdy se konal jubilejní X. ročník festivalu, byla jeho jedna programová sekce věnována tématu New Europe/Nová Evropa, v níž se mohly představit země bývalé východní Evropy.

 

Tamní české instituce - Czechtourism a České centrum v Londýně - připravily obsáhlou prezentaci ve dvou stanech a nabídly hl.m. Praze spoluúčast na této prezentaci, protože návštěvníci z Velké Británie logicky začínají návštěvu České republiky v Praze.

Prezentace hl.m. Prahy byla koncipována jako Život na středověkém mostě, vzhledem k letošnímu výročí Karlova mostu. Byla to velmi dobrá volba, protože okolní země (Slovensko, Maďarsko, Polsko) volily folklórní program a tak pražská prezentace zaujala nejen díky své kvalitě, ale i odlišnosti.

Prahu na festivalu reprezentovaly 2 skupiny – divadelní a hudebně-divadelní.

 

Thames Festival v Londýně 2007

 

Čistě divadelní program prezentovalo 6 členů skupiny V.O.S.A.

 – volného sdružení profesionálních herců a muzikantů, kteří mají mnohaleté zkušenosti s fungováním tzv. nezávislého, alternativního divadla a to jak pouličního, tak určeného do speciálních nedivadelních prostor, ale i v chapiteau či maringotce.

Skupina si k prezentaci připravila a denně realizovala následující program:

 

Stráž - interaktivní představení na chůdách. Všudy přítomná stráž, budící respekt i smích, řeší banální úkoly. Použití chůd však působí tragikomické, až groteskně absurdní potíže a úspěšné naplnění základního poslání se rozplývá v nedohlednu. Z majestátních chůdařů se stávají neohrabaní klauni, rozehrávající řadu situací a výstupů, kde lze velmi těžko oddělit velkou tragiku od ještě větší komiky a naopak.

 

NUMERA ve středověkém úboru.

Osvědčená chůdařská numera, akrobatické kousky na vysokých chůdách, trapéza ve vzduchu, kolotoč, brána štěstí, pády a vzestupy trošku neohrabaných vysokých osob, animace prostoru.

 

Základní pozemní akrobacie ve středověkých kostýmech - o dvou chlápcích a smutné panence – stojky, přemety, stoje na hlavě, akrobacie hands to hands.

 

Příběh pro tři herce a tři židle - žena, růže, píseň a kost – poetický akrobaticko taneční sled příběhů – s využitím postav komedie Dell Arte – jasné charaktery.

 

Nafukovací předměty loutky - Atlas, nesení údělu světa, i ženského a mužského principu, na těle loutkonosiče vyrůstají další a další postavy a společně se zbytkem ansablu rozehrávají řadu etud. – středověké mystérium.

 

Thames Festival v Londýně 2007

Hudebně-divadelní program prezentovalo 6 členů skupiny Jagabab.

Základ hudebních vystoupení skupiny Jagabab tvořily lidové i dvorské písně, moravské balady a české lidové písně, jejichž kořeny sahají až do středověku.

 

Vedle původní středověké tvorby nastudovala skupina Jagabab a na festivalu prezentovala několik pseudogotických balad přibližujících poezii našich i zahraničních básníků (Villon, Apollinaire, Procházka).

 

Exkurzi do minulosti umocnily vedle autentických hudebních nástrojů (niněra, fidula, trumšajt, cistra či cink a dudy) také původní kostýmy. Dobovou atmosféru dokreslil pestrý pódiový projev skupiny, který zahrnoval divadelní a taneční prvky včetně orientálního tanečního čísla zpěvačky.

 

K připomenutí „Karlovy doby“ byl po oba dny prezentován skupinou Jagabab divadelní program s ukázkami z projektu Karel IV. přichází a z projektu Císařský průvod Karla IV. Průvod Karla IV., který skupina Jagabab inscenovala, vzbudil u diváků doslova nadšení a upozorňoval na český stánek.

 

Denně skupina prezentovala tři půlhodinová představení, tj. 6 vystoupení v průběhu festivalu.

 

Prezentace hl. m. Prahy byla doplněna informačním servisem Pražské informační služby, který zastupovaly dvě pracovnice. Byly rozdány stovky propagačních materiálů.

 

Celou akci ve spolupráci s ředitelem Czechtourism Londýn produkoval a realizoval OKP MHMP včetně zajištění všech účinkujících, transportů /i na místě/, ubytování, organizace a realizace programu na místě, prostor pro vystoupení a rozsevu informačních materiálů.

 

Přestože byl stanoven předem harmonogram jednotlivých vystoupení, hl.m.Praha získalo největší časový prostor 1,5 hodiny 3 x denně, bylo nutno vystoupení jednotlivých skupin koordinovat na místě, protože se přesouvala místa jejich vystoupení.

 

Thames festival v Londýně byl v roce 2007 opravdu výjimečnou akcí, neboť se uskutečnil jeho jubilejní desátý ročník. Podle lokálních novin navštívilo festival za dva víkendové dny milion diváků, proto je nutno konstatovat, že větší prezentaci na této půdě ještě hl.m. Praha nemělo. Všechna představení byla profesionálně perfektně provedena a obě skupiny se věnovaly prezentaci nad rámec své smlouvy.

Navíc právě spojení kultury, turistické nabídky a uvolněnější atmosférou open air festivalu upoutalo zájem obecenstva ze všech vrstev – hodně diváků tvořily rodiny s dětmi, které jsou pro Prahu velmi perspektivní turistickou skupinou .

Lze konstatovat, že zájem o prezentaci Prahy na tomto fóru předčil očekávání, a že tato prezentace byla velice úspěšná.

 

 

Fotogalerie zde.