V koprodukci s BVA International a Českou filharmonií uvádí:

Pražské jaro

Gustav Mahler:

Symfonie č. 3 d moll

Gustav Mahler

Jugendorchester

  • Ingo Metzmacher (dirigent)
  • Jane Irwin (mezzosoprán)
  • Pražský filharmonický sbor
  • Kühnův dětský sbor
  • Lukáš Vasilek (sbormistr)
  • Jiří Chvála (sbormistr)

    19. dubna 2009, 20.00h

  • Smetanova síň, Obecní dům, Praha
  • Symfonie č. 3 d moll pro alt sólo, dětský a ženský sbor a velký orchestr, komp. 1893–1896, text z Friedricha Nietzscheho Also sprach Zarathustra (Tak pravil Zarathustra) a ze sbírky Des Knaben Wunderhorn (Chlapcův kouzelný roh),  remiéra 9. 6. 1902 v Krefeldu, v Praze bylo dílo provedeno poprvé 25. 2. 1904 orchestrem Královského zemského německého divadla, dir. Gustav Mahler. Délka 90-100 minut.
  • Třetí symfonie je Mahlerovým hymnem na přírodu. Inspirací mu byla velikost přírody, tvůrčí síly světa a panteistické myšlenky. V plánu skladby Mahler procházel všemi stupni evoluce od neživé hmoty po květiny, zvířata až k člověku, aby nakonec dovedl posluchače k pocitu univerzální lásky, již považoval za nejsvrchovanější transcendentní sílu.
  • Gustav Mahler Jugendorchester je uznávaným zdrojem talentů pro Evropské orchestry. Byl založen roku 1986 z iniciativy Claudia Abbada, nynějšího hudebního ředitele, a Thomase Angyana a Hanse Landesmanna ve Vídni. Gustav Mahler Jugendorchester byl prvním mezinárodním tělesem, kterému se podařilo pořádat konkurzy v zemích bývalého východního bloku. Cílem těchto konkurzů bylo a je umožnit mladým talentovaným hudebníkům získání cenných zahraničních zkušeností s orchestrální hrou pod vedením skvělých dirigentů. V roce 1992 se Gustav Mahler Jugendorchester otevřel všem hráčům do 26 let z celé Evropy. Jako pan-Evropský orchestr mladých hudebníků je pod patronátem Evropské rady. Každým rokem je GMJO zván k vystoupením prestižními pořadateli a festivaly, jako jsou např. Gesellschaft der Musikfreunde ve Vídni, Wiener Konzerthausgesellschaft, Salzburg Easter Festival, Salzburg Festival, BBC Proms v Londýně, Edinburgh Festival, Concert-gebouw Amsterdam a Lucerne Festival. Vysoká umělecká úroveň a mezinárodní věhlas orchestru přilákaly ke spolupráci výzmnamné dirigenty, mezi jinými to byli Claudio Abbado, Serge Baudo, Pierre Boulez, Semjon Byčkov, Riccardo Chailly, Mariss Jansons, Neeme Järvi, Sir Neville Marriner, Kent Nagano, Václav Neumann, Seiji Ozawa, pěvce: Thomas Hampson, Dmitrij Hvorostovskij, Angelika Kirchlager, Anne Sofie von Otter, Dawn Upshaw a mnoho instrumentalistů jako Helene Grimaud, Jevgenij Kissin, Martha Argerich, Anne-Sophie Mutter, Maxim Vengerov a Yo-Yo Ma. Řadu nahrávek orchestru vydaly společnosti EMI Classics, Deutsche Grammophone, Arte Nova a další.
  • Mezzosopranistka Jane Irwin je renomovanou britskou operní, koncertní a recitálovou pěvkyní. Pravidelně se objevuje v Británii i v Evropě. V roce 2002 debutovala v Carnegie Hall s Pittsburgh Symphony Orchestra pod taktovkou Marisse Jansonse. Zpívala též na BBC Proms, na Edinburgh Festival, Berlin Festival, v Concertgebouw a Musikverein s mnoha významnými tělesy a dirigenty. Její koncertní repertoár zahrnuje např. Verdiho Requiem, Wesendonck Lieder Richarda Wagnera, Mahlerovy Symfonie č. 2 a 3, Lieder eines fahrenden Gesellen, Rückert-Lieder a Kindertotenlieder, Elgarovy skladby Dream of Gerontius, The Kingdom a Brahmsovu Alto Rhapsody. V londýnské Royal Opera House debutovala v představení Götterdämmerung jako Druhá sudička pod vedením Bernarda Haitinka. Zpívala v Die Walküre v Bayreuthu, Brangäne v Tristanovi a Isoldě v English National Opera (v téže roli se představila i v San Francisco Opera). Pravidelně účinkuje ve Scottish Opera, např. jako Waltraute v Götterdämmerung vystoupila v provedení kompletního Wagnerova cyklu na Edinburgh Festival. Jako Thea se představila v Tippettově The Knot Garden. V roce 2007 účinkovala v Lyric Opera of Chicago jako Matka Marie v Dialogues des Carmélites.
  • Ingo Metzmacher se v září 2007 stal šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Deutsches Symphonie-Orchester Berlin. Zaměřuje se na německou hudbu a díla z počátku 20. století. Mezi jeho předchozí angažmá patří např. post šéfdirigenta Nederlandse Opera v Amsterdamu (2005-2008), kde uvedl kromě jiných inscenací Henzeho Die Bessariden, Janáčkovu Lišku Bystroušku, Verdiho Simona Boccanegra, Elektru R. Strausse a Mozartovy opery Cosi fan tutte, Don Giovanni a Le nozze di Figaro. Roku 1997 byl jmenován hudebním ředitelem Hamburské opery. Ingo Metzmacher spolu-pracoval s operními domy v Drážďanech, Hamburku, Stuttgartu, Curichu, Paříži a Los Angeles. Kromě práce v opeře spolupracuje s řadou světových orchestrů, jako jsou např. San Francisco Symphony, Wiener Philharmoniker, Bamberger Symphoniker a Royal Concert-gebow Orchestra. Gustav Mahler
  • Jugend-orchester dirigoval již v letech 2003 a 2005. Na Salzburg Festival 2007 dirigoval velký orchestrální projekt. Další účinkování na Salcburském festivalu a debut v Royal Opera House Covent Garden má Ingo Metzmacher v kalendáři na rok 2009.
  • Tisková zpráva zdeicon_pdf.gif