Cyklus koncertů a přednášek pod souhrnným názvem Americké jaro pořádá Mezinárodní společnost Antonína Dvořáka ve spolupráci s hlavním městem Prahou a dalšími institucemi ve dnech 19. – 24. června. Současně se jedná o největší projekt spolupráce mezi partnerskými městy Chicagem a Prahou v letošním roce. Všechny akce z bohatého programu jsou veřejnosti přístupné zdarma.

Na koncertech AMERICKÉHO JARA zazní hudba amerických skladatelů, díla českých autorů napsaná za jejich pobytu v USA a díla českých krajanů. Američtí umělci účastnící se projektu budou demonstrovat tamní interpretační školu. Obsahem přednášek budou česko-americké vztahy, americké ideály, americký životní styl.

Mezinárodní společnost Antonína Dvořáka ve spolupráci s dalšími institucemi pořádá tento cyklus koncertů a přednášek v několika českých a moravských městech. Na projektu se dále podílejí Etnologický ústav Akademie věd ČR, americké středisko v Plzni, město Plzeň, Městská část Praha 2, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Náprstkovo muzeum, měsíčník Český dialog, Mezinárodní program družebních měst Prahy a Chicaga, rady kraje Vysočina  a Západočeského a Jihočeského kraje, město Písek a další. Cyklus byl zahájen  5. května koncertem Velkého dechového orchestru Konzervatoře Plzeň v plzeňském kulturním domu Peklo a skončí 14. července v Novém Městě na Moravě koncertem Američana Paula Bhasina (trubka) a Tomáše Hanzlíčka (kytara).

Hlavním cílem tohoto projektu česko-americké kulturní spolupráce je seznamovat českou veřejnost s ideami demokracie a svobody, na nichž byly založeny Spojené státy americké, a tím přispívat k rozvíjení demokratických zvyklostí v této zemi.

 

Pražská část AMERICKÉHO JARA, která je přístupná široké veřejnosti, zahrnuje následující akce:

19. 6. Praha – Budova Ministerstva kultury ČR, 10.00 hod.
  • Slavnostní předání medaile Artis Bohemiae Amicis panu Michaelu Klimeshovi z USA z rukou ministra kultury ČR Vítězslava Jandáka. 

19. 6. Praha – Novoměstská radnice, 19.00 hod.   
  • Zahájení pražské částí Amerického jara 
Smyčcové kvarteto Zemlinského (František Souček, Petr Střížek, Petr Holman, Vladimír Fortin)
  • A. Dvořák: "Americký" kvartet F-dur op. 96
  • S. Joplin: Dvě skladby ragtime 
20. 6. Praha – Modlitebna církve Českobratrské, Korunní 60, 19.30 hod. 
  • Andrew Schulze (USA), zpěv, Alice Fiedlerová, klavír
  • Dvořák a Amerika (populární písně ovlivněné Dvořákem, Dvořákovi žáci a kolegové v New Yorku) 

21. 6. Praha – Koncertní síň Základní umělecké školy Praha 8, 19.30 hod.  
  • Dvořákův komorní orchestr, dirigent Philip Simmons (USA) 
  • P. J. Vejvanovský: Sonata č. 6 A-dur
  • T. Svoboda: Chorál a fuga op. 188
  • S. Barber: Adagio
  • A. Dvořák: Serenáda E-dur op. 22 

20.-21. 6. Praha – Náprstkovo muzeum  
Celkem 26 krátkých prezentací o Dvořákovi a dalších českých hudebnících a umělcích v Americe, o krajanech, o Radiu Svobodná Evropa a dalších česko-amerických tématech.  Mezi účastníky jsou například bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra, senátor Josef Jařab a vydavatel Martin Stránský