V pátek 1. srpna bude zahájen hlavní prodej vstupenek na koncerty 18. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pražský podzim v pokladně Rudolfina.

Letošní ročník festivalu se bude konat v tradičním termínu mezi 12. zářím a 1. říjnem v Dvořákově síni Rudolfina a Smetanově síni Obecního domu. Jeden koncert se též tradičně uskuteční v lázeňském městě Karlovy Vary. Záštitu nad letošním ročníkem pražskopodzimní hudební přehlídky opět převzal prezident České republiky Václav Klaus. Koncertní řada Pražského podzimu je sestavena z celkem 23 koncertů, na nichž se festivalovému publiku představí řada významných symfonických těles evropských metropolí a přední světoví sólisté z instrumentálního i pěveckého oboru. Generálním sponzorem festivalu je akciová společnost Zentiva a partnersky jej v letošním roce podpoří na dvě desítky dalších subjektů.

18. ročník MHF Pražského podzimu ve zkratce

Od 12. září se ve Dvořákově síni Rudolfina představí devět zahraničních symfonických těles z Francie, Německa, Polska, Španělska a Velké Británie, které podpoří domácí častníci – Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr hlavního města Prahy, FOK a Pražský komorní orchestr. Společně s nimi se v Praze představí i dva sbory, 13 instrumentalistů, 8 pěvců a dvě komorní kvarteta. Přehlídku zahájí MDR Sinfonieorchester Leipzig společně se svým novým šéfdirigentem Junem Mrklem, dále do Prahy přijede Royal Liverpool Philharmonic Orchestra společně s Liborem Peškem a Vasilem Petrenkem. Následovat budou první ze španělských večerů, kdy na festivalu poprvé vystoupí Orquesta de Valencie spolu s Yaronem Traubem. Poté přehlídku klasické hudby potřikrát ozdobí Budapešťský cikánský symfonický orchestr a „100 cikánských houslí“ temperamentně rozehraje známé klasické i lidové melodie. 21. září si připomeneme 150. výročí narozen Giacoma Pucciniho recitálem Puccini Gala. Dále se na přehldce symfonických orchestrů objeví Konzerthausorchester Berlin s Lotharem Zagroskem, Sinfonia Varsovia s Krzysztofem Pendereckým, Orquesta Nacional de Espana s Josepem Ponsem, Orchestre Philharmonique de Strasbourg s Marcem Albrechtem a konečně Bournemouth Symphony Orchestra spolu s Cristianem Mandealem. Česká tělesa budou řídit například Roberto Benzi, George Pehlivanian, Vladimír Vlek, Guido Ajmone-Marsan nebo Alexander Anisimov. Z hvězd instrumentálního oboru jmenujme houslisty Maxima Fedotova a Isabelle van Keulen, violoncellisty Andrzeje Bauera, Ralfa Kwiatkovského, Batosze Koziaka a Antonia Menesese, klavíristy Paula Lewise, Enrica Paceho, Joaquína Achucarra, Martina Helmchena, Arkádije Volodose či Nelsona Freira a trumpetistu Gábora Boldoczkého. Pěvecký obor zastoupí například sopranistka Ruth Ziesack, mezzosopranistka Nancy Fabiola Herrera, či basisté Ján Galla a Ralf Lukas. Netypicky na letošnm Pražském podzimu vystoupí též Škampovo kvarteto a Kaprálová quartet.

Bournemouth Symphony Orchestra se vrací

Po dvouleté přestávce se na letošním ročníku festivalu opět představí Bournemouth Symphony Orchestra spolu s dirigentem Cristianem Mandealem. Toto těleso s domovem v lázeňském městě Bournemouth bylo založeno roku 1893 a řadí se tak mezi nejstarší tělesa Spojeného království. Orchestr je pyšný na své dědictví zanechané dirigenty Sirem Danem Godfreyem, Constantinem Silvestrim, Sirem Charlesem Grovesem, Rudolfem Schwarzem i Andrew Littonem až po dnešní dirigentku Marin Alsopovou. Do jeho historie se též zapsaly významné skladatelské osobnosti v čele s Elgarem, Sibeliem, Holstem, Stravinským, Vaughanem Williamsem a Thomasem Beechamem. V nedvné době orchestr spolupracoval též s Michaelem Tippettem, Johnem Tavenerem a Petrem Maxwellem Daviesem. V letošním roce bude na festivalu těleso řídit rumunský rodák Cristian Mandeal. Tento žák Herberta von Karajana a Sergiu Celibidacheho byl po dlouhá léta spojen s Filharmoni George Enesca, dirigoval celou řadu světově proslulých orchestrů a zčastnil se rovněž mnohých významných festivalů po celém světě. Cristian Mandeal dirigoval premiéry více než 50 operních a symfonických děl a zaměřuje se na repertoár od Vivaldiho po soudobou hudbu. Na Pražském podzimu Bournemouth Symphony Orchestra spolu s Cristianem Mandealem představí dva projekty. Nejprve dne 30. září zazní koncertní předehra Froissart Edwarda Elgara, symfonie Malíř Mathis Paula Hindemitha a letošní 50. výročí úmrtí Ralfa Vaughana Williamse připomene jeho druhá symfonie zvaná Londýnská. Slavnostní zakončení 18. ročníku festivalu, jenž se uskuteční ve středu 1. října, bude složeno z děl Schumannových, Dvořákových a Brahmsových. Čestné úlohy sólisty v Dvořkově Koncertu h moll pro violoncello a orchestr se ujme Antonio Meneses.

Pražský podzim v Karlových Varech

Jeden koncert Pražského podzimu se tradičně koná i v Karlových Varech. V letošním roce se Slavnostní sál Grandhotelu Pupp oblíkne do podzimního hávu ve středu 24. září, kdy zde v rámci festivalu vystoupí Pražský komorní orchestr bez dirigenta s programem složeným z děl Antonna Rejchy, Jana Václava Sticha - Punta a Felixe Mendelssohna – Bartholdyho. Sólistou večera bude první hornista České filharmonie a začínající dirigent Ondřej Vrabec. Vstupenky na tento koncert lze zakoupit on-line na webových stránkách MHF Pražský podzim. Ondřej Vrabec je je absolventem Pražské konzervatoře v oboru lesní roh a dirigování. Ve studiu dirigování pokračoval na Akademii mzických umění v Praze, kterou absolvoval v roce 2007. Od počátku hudebních studií se pravidelně zúčastňoval mistrovských kurzů, velmi intenzivně se věnoval komorní hře v mnoha školních i profesionálních souborech, získával cenné orchestrální zkušenosti a spěšně se častnil i celé řady uměleckých soutěží. V letech 2002 a 2004 získal stipendia pro London Masterclasses, kde pod vedením šfdirigenta Bostonských filharmoniků Benjamina Zandera pracoval s London Soloists Chamber Orchestra. Do dnešního dne dostal přležitost řídit mnohé domácí i zahraniční tělesa. Vedle působení v České filharmonii a přležitostí dirigentských své umělecké úsilí soustředí především na aktivity komorní (Brahms Trio Prague, Juventus Quintet, PhilHarmonia octet), sólistické (většina domácích orchestrů včetně České filharmonie, dále např. Pressburger Philharmoniker, Sttn filharmonie Košice, Slistes Europenes Luxembourg aj.) a nově též pedagogické (ve spolupráci s japonskou společnosti And Vision Inc. Tokio). Pravidelně nahrává pro Český rozhlas.

Více http://www.prazskypodzim.cz.

 

Program icon_word.gif zde.

Tisková zpráva z 3. 9. 2008  icon_pdf.gif

Tisková zpráva z 12. 9. 2008  icon_pdf.gif