Václav Cigler: Tady a teď

Exteriér a interiér Trojského zámku umožní představit dílo významného umělce, který v mnoha směrech překračuje hranice sklářské tvorby a dotýká se řady environmentálních i architektonických problémů. Je průkopníkem v uplatnění optického skla, které vtáhl do světa umění z technického a vědeckého prostředí. Tato metoda mu umožnila vytvářet objekty, které okolní svět opticky absorbují a dynamizují. Světelně-kinetický moment je tak trvalou součástí celé řady jeho prací, ať už jej zprostředkovává sklo, leštěný kov, nebo vodní hladina, nebo všechna média společně.

Václav Cigler (*1929) založil speciální ateliér Sklo v architektuře na VŠVU v Bratislavě v roce 1965, který po léta vedl. Toto zaměření také do značné míry charakterizuje jeho nejdůležitější sféru zájmu. Věnuje se však intenzivně i drobnějším uměleckým formám, např. osvětlení a šperku. Výstava v Troji však klade důraz na interakci s barokním prostředím zámku a jeho zahrad. Uplatňují se zde v nových souvislostech díla už existující i nově realizovaná k této příležitosti.

Výstava připomíná třicet dva let spolupráce s Janem Frydrychem a 50. výročí založení ateliéru Sklo v architektuře na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě (1965–1979). (zdroj: www.ghmp.cz)

1

 

Z nouze ctnost i móda - umělecká litina ze sbírek Muzea hl. m. Prahy

Výstava ze sbírek Muzea hlavního města Prahy Z nouze ctnost i móda v Trojském zámku představí litinové předměty, které spojily „svůj život“ s hlavním městem, ale pocházejí z českých sléváren v  Hořovicích (Komárově), Novém Jáchymově, Plasích a z hořovické slévárny bratří Čermáků.

Většina expozice je věnována 19. století, kdy se litina stala z počátku nouzovým, ale posléze velmi oblíbeným materiálem. Medaile, filigránsky jemné šperky, kalamáře a svícny podle empírové módy, žánrové figurky zvířat a mnohé další předměty představují, jak umělecká litina pronikla do mnohých oblastí života našich předků. (zdroj: www.ghmp.cz)

2

Obě výstavy potrvají od 6. 5. do 1. 11. 2015 na zámku Trója.