IDAN RAICHEL  - PIANO SONGS (Izrael)

Idan Raichel - klavír, klávesy, perkuse, zpěv

08.03.2017 od 19.30

Divadlo u hasičů, Římská 45, Praha 2

Jedna z největších ikon izrealské hudební scény opět v Praze. Po vystoupeních s kvartetem Idan Raichel Project a se souborem Touré-Raichel Collective tentokrát se představí se sólovým programem. Idan, který posledních 12 let působil jako kapelník Idan Raichel Projektu, se rozhodl udělat odvážný nový krok, který považuje za přirozený, na který se velice těší a který hodlá uvést na světové scény v roce 2017.

Idan slibuje, že posluchačům sdělí živě a zasvěceně, co se mu přihodilo během posledních 12 let a podělí se s nimi o to, jak své melodie a písně komponoval, než začaly kolovat světem jako společná díla a koncerty.  Po svém posledním turné s 30 vyprodanými klavírními koncerty se rozhodl, že je na čase, aby se naplno věnoval sólovým koncertům (klavír a zpěv). Na těchto koncertech uslyšíme písně jeho celé kariéry včetně skladeb z posledního alba At The Edge Of The Beginning. Idanovy koncerty budou jedno vzrušující a lákavé sólo zvukového & hlasového zážitku, ale protože se nechce vzdát své oblíbené hudební spolupráce, byl by rád, kdyby v každém městě našel hostujícího muzikanta třeba pro duo.

Idan Raichel byl nedávno vyznamenán Ústavem Martina Luthera Kinga za to, že upozorňuje na problémy minorit. Aktivně se angažuje v uprchlických otázkách, v boji nových přistěhovalců s problémy identity a za změnu a vliv migrační politiky ve světě.

 


TAMARA OBROVAC QUARTET (Chorvatsko)

Tamara Obrovac - zpěv

Matija Dedić- klavír

Žiga Golob - kontrabas

Krunoslav Levaćić - bicí

13.03.2017 od 19:30

Novoměstské radnice, Velký sál, Karlovo nám 1/23, Praha 2

Komponující vokalistka a flétnistka Tamara Obrovac z chorvatského města Puly je jednou z nejpůsobivějších umělců na chorvatské hudební scéně. V minulých několika letech se stala velmi populární díky vlivu istrijského folku, kreativní to inspiraci jejích skladeb.

Istrie je překrásná chorvatská krajina na severu Jadranského poloostrova, zvláštní svou hudební tradicí a nářečím. Tamara píše básně v lokálním nářečí a zpívá ve starodávném dávno zapomenutém istrijském dialektu.

Tamara Obrovac Quartet spojuje dovedně a nenásilně prvky jazzu, istrijskou a středomořskou lidovou muziku a mnohé prvky moderní hudby. Naprosto originální a autochtonní hudba kvarteta přesahuje časové i zeměpisné hranice, čímž se stává univerzálním uměleckým vzkazem, který dělá z Tamary Obrovac vyjímečnou umělkyni s vlastním unikátním muzikálním výrazem.

 


HAZMAT MODINE (Spojené státy)

Wade Schumann - diatonická harmonika, kytara, banjitar, zpěv

Erik Della Penna - zpěv, banjo, kytara

Reut Regev - trombon

Joseph Daley - suzafon

Tim Keiper - bicí, perkuse

Steve Elson - bariton a tenorsaxon, klarinet, duduk, flétna

Michael Gomez - akustická a elektrická kytara, banjitar, steel kytara

Pamela Fleming - trubka, křídlovka

19.03.2017 od 19:30

Divadlo u hasičů, Římská 45, Praha 2

Zvuk newyorské skupiny Hazmat Modine stojí na nezvykle barevné kombinaci nástrojů: zatímco basové tóny tuby naznačují spřízněnost s černošskými pouličními kapelami, dvě foukací harmoniky dodávají hudbě bluesové zabarvení.

Repertoár skupiny čerpá jak z historicky nejstarších forem blues, tak i z dalších žánrů americké černošské hudby. Pozoruhodný je i výběr hostů, které si skupina zve do studia: na předešlých albech to byli například hrdelní zpěváci ze Sibiře, africká jazzová dechovka Gangbé Brass Band či vysoce ceněný komorní ansámbl Kronos Quartet. Nedávno vydané album, které je návratem po čtyřleté odmlce, se jmenuje Extra-Delux-Supreme, což sice zní jako slogan plný sebechvály, ve skutečnosti se ale jedná o lehce ironickou stylizaci do meziválečného jazyka tehdejších reklam.

Foukací harmonika představuje klíčový nástroj venkovského blues - a Hazmat Modine je jednou z mála skupin, které souběžně používají hned dva tyto nástroje.

 


HADAR NOIBERG TRIO (Izrael)

Hadar Noiberg - flétna

Tal Mashiach- kontrabas

Daniel Dor- bicí

21.03.2017 od 20:30

Stop Time. Krakovská 19, Praha 1

Hadar Noiberg (nar. 1982) - flétnistka, skladatelka a aranžérka, od svého příjezdu do NYC v jednadvaceti letech ovládla svým působením žánry kubánské, jazzové a world music. Způsob, kterým transcenduje své kořeny Středního východu a nechává žánry hladce splynout, ji charakterizuje jako vysoce kvalifikovanou novátorku. Hadar začala s kariérou v útlém věku jako klasická interpretka, hrála a jezdila na turné s Young Philharmonic Orchestra a studovala na Akademii múzických umění v Tel Avivu u flétnisty Yossi Arnheima (prvního flétnisty Izraelské filharmonie). Později se dostala na City College v New Yorku, kde obdržela bakalářský titul v oborech flétna a skladba, jejím učitelem byl význačný skladatel David Del Tredici. Hadar dostala v roce 2007 význačné ocenění za její skladatelské umění od nadace ASCAP (American Society of Composers, Authors and Publishers). Při návštěvě Prahy v roce 2015 ji doprovodil další z řady  izraelských mladých kontrabasistů Or Baraket a zkušená americká bubenice Allison Miller.

V březnu 2017 ji bude doprovázet  Daniel Dor na bicí a Tal Mashiach na kontrabas.

 


EMIL BRANDQVIST TRIO (Švédsko/Finsko)

Emil Brandqvist - bicí

Tuomas A. Turunen - klavír

Max Thornberg - kontrabas

22.03.2017 od 19:30

Novoměstské radnice, Velký sál, Karlovo nám 1/23, Praha 2

Během posledních několika let dokázal bubeník Emil Brandqvist ze švédského Göteborgu, že patří mezi evropskou jazzovou špičku; jeho trio hraje pokojné, barvité, jímavé melodie a soundy, které si posluchači přisvojí. Spolu s pianistou Tuomasem Turunenem z Finska a kontrabasistou Maxem Thornbergem ze Stockholmu tvoří výborné skandinávské trio, které přes veškeré své nordické kořeny dokazuje, že má blízko k takovému jazzu, který proslavila slavná tria v USA. Jejich koncert září solidními skladbami, ustáleným soundem, na kterém rozhodně trio předvádí, co umí. 

 


SHAI MAESTRO TRIO (Izrael/Peru)

Shai Maestro – piano

Jorge Roeder – kontrabas

Ziv Ravitz – bicí

27.03.2017 od 19:30

Novoměstské radnice, Velký sál, Karlovo nám 1/23, Praha 2

Klavírista Shai Maestro se narodil 1987 v Izraeli. Na klavír začal hrát v pěti letech. Obdržel plné stipendium na pětitýdenní letní program od Berklee College, a to hned dva roky po sobě. Dvakrát (v letech 2002 a 2003) uspěl v mezinárodní soutěži jazzových souborů „Jazz Signs“. Od roku 2006 do roku 2010 doprovázel na cestách renomovaného kontrabasistu Avishaie Cohena.

V současné době sídlí Maestro v New Yorku a dobývá si uznání mezi vrstevníky i pozornost médií. Pravidelně vystupuje s nejlepšími jazzmany v mnoha jazzových klubech a koncertních sálech, úspěch má i s klasickými recitály. Koncertuje po celém světě jako sólový klavírista. Měl možnost vystoupit se světově uznávanými hudebníky, mezi nimiž byli mimo jiných také Jimmy Green, Jorge Rossy, Myron Walden, Ari Hoenig, Gilad Hekselman, Jonathan Blake, Harish Rhagavan, Mark Guiliana, Edward Perez, Anthony Hart a Diego Urcola. 
Shai Maestro se v roce 2007 zúčastnil 12. Mezinárodního festivalu jazzového piana – sólové recitály v Praze.

V triu ho doprovodí jeho stálí spoluhráči Jorge Roeder na kontrabas a Ziv Ravitz na bicí a v Praze to bude jejich páté vystoupení. 

 


MARIUS NESET BAND (Norsko)

Marius Neset – saxofony

Ivo Neame – piano

Michael Janisch – kontrabas

Anton Eger – bicí

28.03.2017 od 19:30

Novoměstské radnice, Velký sál, Karlovo nám 1/23, Praha 2

V Norsku narozený (2.1.1985), v Kodani žijící saxofonista Marius Neset vydal v dubnu 2011 své debutové album Golden Xplosion, jímž se tento saxofonista a skladatel stal jedním z nejdiskutovanějších přírůstků na evropské jazzové scéně. Terje Mosnes (Dagbladet) jej označil za nejtalentovanějšího norského saxofonistu po Janu Garbarkovi šedesátých let.

Marius oslňuje publikum po celé Evropě příkladnou technikou, energickou tvořivostí, představivostí a virtuozitou na tenor a soprán saxofony. Jeho následující alba - Birds (2013) a velkoansámblový projekt  s Trondheim Jazz Orchestra pod názvem Lion (2014) prokázaly, že Neset se stává jednou z největších mladých jazzových hvězd. Má za sebou několikaleté turné, včetně vyprodaných vystoupení na některých z nejprestižnějších evropských festivalů včetně North See Jazz, Stuttgart Jazzopen a Kongsberg jazz festival. Na začátku roku 2015 vydal album Pinball, které bude tvořit stěžejní část jeho pražského vystoupení.

 


DORANTES & GARCIA-FONS DUO (Španělsko/Francie)

Dorantes - piano

Renaud Garcia-Fons - kontrabas

02.04.2017 od 19:30

Divadlo u hasičů, Římská 45, Praha 2

Flamencový pianista Dorantes navšívil Prahu již dvakrát a to s triem (6.5.2014 v Divadle u hasičů v rámci JMW 2011) a i sólově (8.11.2014 v rámci 19. MFJP). Tentokrát ho doprovodí francouzský virtuóz na kontrabas Renaud Garcia-Fons

Střetnutí dvou špičkových výjimečných umělců známých svou virtuozitou a ikonoklastickým talentem prolamovat mezižánrové bariéry. Když skvělý basista a dobrodruh moderního jazzu, Renaud Garcia-Fons se spustí  s mistrem flamenca, pianistou Dorantesem, proběhne plodný a skvostný dialog na vrcholcích muzikálnosti. Plný latiny a vůně středomoří, jejich inspirace a zřejmé spoluúčasti -  flamenca:  malaguena, bulería, rondena a soleá pozměněné nekonvenční působivostí a oslňující jasností, střídavě delikátní a plné života. Vzrušující a vášnivá vrcholná konverzace.

Dorantes - pianista z Andaluzie navazuje na své cikánské kořeny, odjakživa spojené s kytarou. Jeho hudba zahrnuje víc než pouhé flamenco, pracuje s improvizací a jazzem.

Renaud Garcia-Fons je francouzský kontrabasista, který jedinečným kontrabasovým soundem ve svých albech „Arcoluz“ a „Linea del sur“ probádal oblasti flamenca.

Na albu „Sin Mour“ přizval Dorantes Garcia-Fonse k účasti na dvou skladbách. Mají už za sebou „Paseo a Dos“, poslední Dorantesovo duové album s Garcia-Fonsem. Teď zrovna pracují společně na dalším společném albu. Dorantes užívá flamenco jako výchozí bod a hlavní myšlenku, ale také svůj zvučný projev blokuje a obohacuje výbuchy jazzu nebo pikantního kubánského působení s ohromujícím účinkem.

 


TINSHOM TRIO (Izrael)

Nitai Hershkovits - zpěv, elektronika, piano, klávesy

Rejoicer - loops, elektronika, klávesy

Eyal Talmudi - saxofon, klarinet

23.04.2017 od 19:30

Divadlo u hasičů, Římská 45, Praha 2

Brilantní izraelský pianista Nitai Hershkovits, českému publiku dobře známý díky spolupráci s Avishaiem Cohenem, přijíždí do Čech poprvé jako frontman vlastního tria. Přiváží nejen své hudební kolegy, Rejoicera a Eyala Talmudiho, ale také své debutové sólové album I Asked You A Question.

Po boku slavného kontrabasisty strávil Hershkovits čtyři roky, během kterých natočili uznávaná alba Duende (2012), Almah (2013) a From Darkness (2015). Na podzim před dvěma lety oznámil Hershkovits odchod na sólovou dráhu, přestěhoval se do USA a nedlouho před svými osmadvacátými narozeninami si nadělil první samostatnou desku. Na žánrově pestré nahrávce vzniklé mezi New Yorkem a Tel Avivem se Nitai ukazuje také jako zdatný klarinetista, zpěvák, textař a skladatel.

Kolaborace Hershkovitse a Rejoicera začala právě díky debutu, na němž společně kráčeli územím samplů a elektroniky. K dvojici se připojil jedinečný multiinstrumentalista Eyal Talmudi známý z projektů Balkan Beat Box nebo Oy Division. Pohybují se od jazzu, folkloru k progresivní hudbě, aniž by se oprostili od volné improvizace a chytlavých melodií.  V Praze se Eyal Talmudi představil i s duem Malox.

 


AMC TRIO & ERIC MARIENTHAL (Slovensko/USA)

Peter Adamkovič - klavír

Martin Marinčák - kontrabas

Stanislav Cvanciger  - bicí

hosté:

Eric Marienthal - saxofon

Samuel Marinčák - kytara

26.04.2017 od 19:30

Novoměstské radnice, Velký sál, Karlovo nám 1/23, Praha 2

Eric Marienthal začal svou profesionální kariéru v roce 1980 se známým trumpetistou z New Orleansu Al Hirtem. Po návratu do Los Angeles se stal členem Elektric Bandu Chicka Corey,  pokračoval s umělci jako Elton John, Barbra Streisand, Billy Joel, Stevie Wonder, Dionne Warwick, Burt Bacharach, Aaron Neville, Johnny Mathis, Dave Grusin, Lee Ritenour, George Duke, David Benoit, The Rippingtons, The Gordon Goodwin Big Phat Band, Patti Austin, Lou Rawls, David Lee Roth, The Yellowjackets, BB King, Ramsey Louis, Patti Labelle, Olivia Newton-John, a mnoho dalších.

Spolu s ním se představí prešovské AMC trio. Společná kariéra těchto tří hudebníků začíná v roce 1993, kdy se jako začínající hudebníci rozhodli zúčastnit soutěže mladých jazzových skupin. V této soutěži získali jednu z hlavních cen a to byl pro ně vynikající začátek. Postupně se AMC trio orientuje výhradně na interpretaci autorské hudby, pod kterou se podepisují všichni členové. Ve svých kompozicích často překračuje rámec zažitých jazzových postupů a sahá i po mimojazzových hudebních zdrojích. Velký důraz klade na melodičnost skladeb. Hudba AMC tria čerpá z různorodosti a elegantní zpěvnosti předkládaných témat inspirovaných například i populární hudbou, nebo nápěvy z východoslovenského folklóru.

AMC trio není triem jednoho lídra, ale triem třech rovnocenných členů, jejichž vzájemná odlišnost se spojuje do vyváženého celku. Trio během své existence spolupracovalo s mnoha hosty.

S AMC Triem a Ericem Marienthalem vystoupí na kytaru Samuel Marinčák, syn kontrabasisty Martina Marinčáka.

 


ITAMAR BOROCHOV QUARTET (Izrael/USA)

Itamar Borochov - trubka

Michael King – klavír

Avri Borochov – kontrabas

Jay Sawyer – bicí

02.05.2017 od 19:30

Nuselská radnice, Táborská 30, Praha 4

V Izraeli narozený brooklynský trumpetista a skladatel Itamar Borochov je pojítkem mezi Manhattanem a severní Afrikou, moderním Izraelem a starověkou Bucharou, oslavuje elegantní sofistikovanost, tradici Středního východu a country blues. Kdekoliv se ocitne, přináší s sebou unikátní sound. Hledání vlastních kořenů ho přivedlo od jazzu, kterým je obklopen, k rostoucí zálibě v arabském a panafrickém hudebním cítění – přirozené sadě zvuků pro skladatele trumpetistu vyrůstajícího v Jaffě, městě s integrovaným muslimským, židovským a křesťanským obyvatelstvem.    

Po spolupráci s takovými legendami jako Curtis Fuller a Candido Camero a po aranži a koprodukci glorifikované world music senzace Yemen Blues, vydal se Borochov vlastní cestou. Jeho kritiky oceněná debutová nahrávka „Outset” (2014) se dostala na žebříček New York City Jazz Record’s Best of 2014 a jeho další album „Boomerang” byl vybrán jako „překvapení měsíce” Jazz Magazinem. Okouzlující sound a virtuózní hudební interpretace uchvacují posluchačstvo na celém světě.

Borochov vystupoval mezinárodně na prestižních scénách a festivalech v Lincoln Center (NY), Kennedy Center (Washington DC), Summer Stage - Central Park (NY), Roskilde Festival (Dánsko), Ethno Port Festival (Polsko), Montreal Jazz Festival, Moscow Jazz Festival a dalších. Zúčastnil se důležitých konferencí jako APAP, Babel Med, Womex a Jazzahead.

 


WOŁOSI  (Polsko)

Krzysztof Lasoń - housle

Zbigniew Michałek - housle

Jan Kaczmarzyk – viola, gajdy

Stanisław Lasoń - violoncello

Robert Waszut - kontrabas

20.05.2017 od 19:30

Domovina, Na Maninách 1525/32a, Praha 7

K valašské identitě se nehlásí jen obyvatelé hornatého regionu na severovýchodní Moravě. Pohoří Beskydy zasahuje i do Polska, tamní Valaši svůj původ rovněž odvozují od pastevců, kteří sem přišli z Rumunska, a hrají podobnou hudbu, jakou jsme zvyklí slýchat od moravských kapel. Polská skupina Wołosi  dokonce natočila skladbu Od Moravy jde déšť, a svůj repertoár čerpá z přesně vymezeného místa v polských Beskydách. Původní sestava lidových muzikantů vznikla před čtvrt stoletím, později přibrala mladší hudebníky s klasickým vzděláním. Mezi oběma křídly ve skupině dochází na koncertech k vypjatým interakcím, brilantní instrumentální improvizace svým hráčským potenciálem připomínají daleko víc skupiny z Maďarska anebo z Finska nežli ty moravské, u nás zatím kapela s obdobnou koncentrací muzikantského talentu chybí. Loni Wołosi vystoupili v Rudolstadtu v rámci turné, které navazovalo na vydání velmi zdařilého alba. Pokud po něm budete pátrat na Internetu, nenechte se zmátnout - kapela v různých fázích své existence vystupuje pod lehce odlišnými jmény jako Wołosi, Volosi, Wołosi & Lasoniowie, nebo Walasi, variace v názvu souvisí s tím, že dřívější kapelník se jmenoval Walach a v současném obsazení hrají bratři Lasońové, kteří tvoří “klasickou” část sestavy. Ti ve svém paralelním životě “vážných” muzikantů hrají například hudbu dobře známého současného autora Arvo Pärta, jejich otec je významný polský skladatel Aleksander Lasoń.  (Petr Dorůžka)