V listopadu 2013 byla ukončena druhá etapa restaurování pomníku a restaurátorské práce v exteriéru budou zastaveny. Další etapa začne v závislosti na počasí na jaře roku 2014, kdy bude pokračovat restaurování kamenné architektury, hlavní část restaurování povrchu bronzového pláště sousoší a intenzivní práce v podzemí.  V roce 2014 by měly být ve velké míře dokončeny hlavní restaurátorské práce. Do poloviny roku 2015, u příležitosti 600. výročí upálení mistra Jana Husa, bude restaurování dokončeno a restaurovaný pomník slavnostně předán zástupcům hlavního města Prahy.

Přípravné práce

V rámci I. a II. etapy restaurování pomníku mistra Jana Husa byl nejprve proveden v období od 20. dubna do 10. července 2013 průzkum interiéru bronzové plastiky a podzemních prostor pod pomníkem. Byl uvolněn díl umožňující vstup do vnitřku bronzové plastiky. Na tento otvor byla osazena kovová uzamykatelná dvířka zhotovená pro tento účel na celou dobu restaurování. Tato dvířka budou po dokončení restaurování odstraněna a vysazený díl bude navrácen zpět do bronzového pláště. Na horní část vnějšího kamenného ochozu sousoší bylo umístěno dřevěné schodiště umožňující bezpečný přístup k bronzové části. Zároveň je na boční straně schodiště umístěna tabule s potřebnými informacemi
o restaurování pro veřejnost. Schodiště bude v době mimo sezonu restaurátorských prací demontováno.

Byla domluvena součinnost s městskou policií při ostraze plochy pomníku po oplocení prostoru restaurování. Narušení plochy pomníku nežádoucími osobami zaznamenané policejními kamerami či hlídkou je policisty telefonicky konzultováno s odpovědným restaurátorem. Pro snadnou identifikaci restaurátorů je směrem k policejní kameře vždy po dobu konání restaurátorských prací nasměrován čitelný nápis: Probíhají restaurátorské práce.  

Před zahájením I. etapy restaurátorských prací byl v předstihu prostor kolem pomníku ohraničen plotem zabraňujícím vstupu nepovolaných osob. Toto oplocení je nutné vzhledem k frekvenci neukázněných turistů v pozdních nočních hodinách, často v podnapilém stavu, jak pro jejich bezpečnost, tak i pro zabránění poškození pomníku či restaurátorského nářadí. Zvolený způsob oplocení prakticky neruší pohled na sousoší a je zachován architektonický kontext historického náměstí.

Dosavadní průběh restaurování

Restaurování pomníku mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí je velkou a náročnou akcí, která si vyžádá součinnost mnoha profesí, restaurátorských specializací i nalézání nových postupů při řešení problémů, které skrývá složitá podzemí architektura zabezpečující stabilitu, vnitřní klima a odvádění vody do kanalizačních systémů. Základy pomníku jsou vybudovány na mohutné betonové desce o síle 60 cm, která se rozprostírá pod celou plochou pomníku. Prostory pod úrovní terénu jsou vybudovány klenebním systémem ze speciálních nepálených cihel – směsi vápna
a strusky. V podzemí tak vznikl prostor o rozloze 250 m2 rozdělený do vnějšího a vnitřního okruhu. Masivnost, důkladnost a hloubka základů není překvapivá vzhledem k obrovské váze pomníku. V útrobách architektury kamenného podstavce pomníku byl proveden průzkum odtokových kanálů a trubek sondou a pořízen videozáznam. Tyto poznatky umožnily dokumentovat a pochopit systém odvodnění podzemí pomníku.

Nad základem se nalézá nadzemní část celého pomníku, nejprve ochoz složený ze tří až čtyř stupňů, na bocích osazený lámanými kameny a po stranách doplněný dvěma flambony.  Ve výšce cca 1,5 m na terénu je vybudován samotný sokl bronzového sousoší opatřený nápisy a směrem do středu náměstí zdobený reliéfy. Restaurování povrchu kamenných bloků nadzemních částí spočívá hlavně v čištění žulového obkladu a opravě jednotlivých spár mezi bloky kamene. Prakticky nikde v nadzemní části pomníku, přes jeho obrovskou váhu, není patrné jakékoliv statické narušení pomníku. Veškeré defekty a pohyby kamenných bloků soklu a ochozu souvisejí s porušením spár, kde zamrzající voda na mnoha místech posunula masívními bloky.

V prvních fázích restaurování bylo také realizováno očištění vnějšího i vnitřního povrchu bronzu tlakovou vodou. Ta zbavila povrch bronzového pláště všech nánosů nečistot, aby mohl být proveden detailní průzkum stavu povrchu a posouzení všech mechanických poškození, trhlin, korozí.  Práce na výměně vnitřních spojovacích prvků probíhají již od počátku v plné intenzitě. Plastika o celkovém povrchu 135 m2 je sestavena přibližně z 250 kusů jednotlivě odlitých dílů. Doposud byla vyměněna většina původních železných šroubů, které drží spoje jednotlivých dílů bronzového sousoší, za nové nerezové šrouby.

Kontakty: Marie Foltýnová, marie.foltynova@ghmp.cz, +420 725 421 806

Investor: Hlavní město Praha a Galerie hlavního města Prahy

Průběh restaurátorských prací: duben 2013 – říjen 2014

Dokončení prací: duben až červen 2015

Rozpočet akce: 7.450.000 Kč bez DPH

Odpovědný restaurátor: ak. soch. Andrej Šumbera, +420 608 710 535

Odborný dohled: Mgr. Marie Foltýnová, kurátorka veřejné plastiky GHMP

Další informace: www.ghmp.cz, www.kralovskacesta.cz