Unijazz ve spolupráci s hl. m. Prahou, PL Bohnice a o. s. Ježek a čížek, pod záštitou primátora hl. m. Prahy
v rámci Týdnů pro duševní zdraví pořádá festival Babí léto.

Sobota 12. září v areálu psychiatrické léčebny v Praze 8 – Bohnicích od 12.30 hodin

20 let festivalu hudby a divadla v rámci Týdnů pro duševní zdraví
100 let psychiatrické léčebny Bohnice

Tento rok se uskuteční jubilejní 20. ročník festivalu hudby a divadla Babí léto a současně si připomínáme uplynutí 100 let od založení léčebny. Znamená to, že se Unijazz v Bohnicích kulturně projevuje pěknou řádku let z doby existence tohoto zařízení. S trochou nostalgie musíme oznámit, že letošní ročník unijazzího festivalu v Bohnicích bude posledním. K tomuto rozhodnutí nás vedla skutečnost, že za současných podmínek (ekonomických, technických či společenských) není možné realizovat festival Babí léto v PL Bohnice v podobě podle našich představ.

Také jsou tu jiní, kteří v úžasném areálu léčebny budou realizovat dále své projekty. Unijazz se nemá za co stydět. Má zde odpracováno a velkou měrou přispěl k otevření tohoto zařízení dalším kulturním aktivitám i široké veřejnosti.

Program letošního ročníku Babího léta bude přehlídkou uplynulých 20 let.
Jednotlivé roky v programu představují hudebník, kapela nebo soubor, který v tom kterém roce v Bohnicích vystupoval. Mimo jiné to tedy bude i setkání umělců, kteří se spolu s námi podíleli na „bourání bariér“. Všichni účinkující oslovení Unijazzem se vzdali honoráře a na Babim létě vystoupí benefičně.   
Návštěvníky provede festivalem výstava dokumentující grafické zpracování propagačních materiálů jednotlivých let festivalu a chybět nebude ani bohatý doprovodný program.
Více z programu viz níže.

S organizací festivalu nám během víkendu opět pomůžou dobrovolníci z celého světa v rámci programu TAMJDEM – mikro workcamp v ČR.

PROGRAM:


HUDEBNÍ SCÉNA PŘED KOSTELEM

12.45 New kids underground / zástupci roku 2007

13.45 Jiří Schmitzer / zástupce roku 2001

14.30 Hm… / zástupci roku 2004

15.30 Krásné nové stroje / zástupci roku 1997

16.45 MCH Band / zástupci roku 2000

17.45 BOO / zástupci roku 1999

18.45 Už jsme doma / zástupci roku 2008

 

HUDEBNÍ SCÉNA MEZI STROMY

13.30 Deverova chyba / zástupci roku 2003
14.30 BBP / zástupci roku 2002
15.30 Rudovous / zástupci roku 1996
16.30 69 / zástupci roku 1998
17.30 Zuby nehty / zástupkyně roku 1992
18.30 OTK / zástupci roku 1995

 

DIVADLO ZA PLOTEM
16.00 Jiří Dědeček / zástupce roku 1990
17.15 Vladimír Merta / zástupce roku 1991
18.30 Dáša Andrtová-Voňková + Zdeněk Zdeněk (piano) / zástupci roku 1993
20.00 Jiří Konvrzek / zástupce roku 2009

21.00 DJ Mardoša

 

DIVADELNÍ STAN HIC SUNT LEONES 2009
13.00 Matějka a spol.Bigbeat Othello

14.30 AHA Szinpad drama group (H) – Silent crime

16.00 Divadlo bez domova (SK) – Dia de Muertos

18.00 Ježek a čížek – Bufet Bondy (premiéra)

 

Plenér:

13.30 Vazká kapalina (taneční vystoupení – Alex Švamberk a Kateřina Bilejová)

14.00 Padni jak padni – Hrdinové

15.00 Lachtaní divadlo Honzy Kovaříka – Evangelium podle (relouded) / zástupci roku 2006

15.45 Bohnická company – Marťanské etudy / zástupci roku 1994

17.00 Buchty a loutky – Tři malá prasátka / zástupci roku 2005

 

DOPROVODNÝ PROGRAM: 
živá knihovna, etnojam, diskuze, výstava dokumentující 20 let festivalu, výtvarné dílny, chráněné dílny, zážitkové kouty, šachové turnaje, deskové hry a další akce   
představí se: Psychiatrická léčebna Bohnice, Kulturní asociace Nová Akropolis, TyfloCentrum Praha, Ekologické sdružení Arnika, APLA Praha – Asociace pomáhající lidem s autismem,     Duha – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi, Auto*Mat, Fokus Praha a další


Změna programu vyhrazena.

 

SYMBOLICKÉ VSTUPNÉ:

základní 80Kč
studenti, důchodci 50Kč
rodiny s dětmi 120Kč
děti do 12 let a držitelé karet ZTP a ZTPP zdarma

Více informací a fotografie z uplynulých ročníků na www.unijazz.cz

KRÁTCE Z DVACETILETÉ HISTORIE

Chceme-li pátrat po historii a vzniku hudebních a divadelních přehlídek obracejících se nejen na klienty tohoto zařízení, ale oslovující i širší veřejnost žijící mimo ploty léčebny, musíme se vrátit do doby těsně po listopadu 1989.

V té době přišlo sdružení Fokus, které bylo jakousi alternativou k tehdy jediné oficiálně uznávané formě péče o duševně nemocné a duševní chorobou ohrožené jedince, s myšlenkou uspořádání Týdne pro duševní zdraví. Tato akce si kladla za cíl přiblížit téměř tabuizovanou problematiku duševního zdraví a nemoci širší veřejnosti a také ji seznámit s činností a snahami sdružení Fokus a dalších organizací neziskového sektoru pracujících v této oblasti. Za nejpříhodnější formu oslovení společnosti se zdála být kulturní akce doplněná odbornými a osvětovými doprovodnými pořady. Sdružení Fokus se obrátilo na Unijazz, který pracoval již několik let podobným způsobem jako členové Fokusu, ale na kulturním poli (byl alternativou k oficiálním kulturním institucím), aby se ujal organizace hudební a divadelní části Týdne pro duševní zdraví. V průběhu příprav uzrála do té doby nepředstavitelná myšlenka, že se plánovaná hudební a divadelní přehlídka uskuteční přímo v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích. Tedy na místě, kam velice často směřovala kritika ze strany Fokusu a dalších nevládních organizací. Tehdy nové vedení léčebny v čele s ředitelem MUDr. Zdeňkem Bašným tuto výzvu odvážně přijalo a prvnímu ročníku festivalu otevřelo její brány.

A tak se 29. září 1990 uskutečnil první festival v Bohnicích v rámci Týdne pro duševní zdraví. Kromě Unijazzu a Fokusu se na jeho přípravě podílely agentury Mars Production, SKK Park
a Šafrán. Během uplynulých devatenácti ročníků se na přípravách bohnických přehlídek vystřídala řada organizací a stovky dobrovolníků. Z původních pořadatelů vytrvalo sdružení Fokus, které organizuje dnes celorepublikové Týdny pro duševní zdraví a Unijazz. Ten má od prvního ročníku na starosti přípravu festivalu v bohnické léčebně – Babí léto. Tato přehlídka se stala inspirací pro mnohé další aktivity, postupem doby vznikaly další kulturní akce, které se odehrávaly v PL Bohnice. Jak ty, které se zrodily přímo v léčebně nebo ty, které byly organizovány „zvenčí“. Z těchto akcí je určitě nejznámější festival Mezi ploty, které sdružení Nedomysleno, tehdy ještě pod organizačními křídly Unijazzu, poprvé uspořádalo v roce 1992.

Babí léto jsme se snažili po všechny roky udržet v té podobě, v jaké jsme s ním začínali. Ne jako všeobjímající a všezahrnující megaakci, ale jako setkání lidí, kteří chtějí přispět k prolomení pomyslné zdi mezi světem duševně nemocných a zdánlivě zdravých a k odtabuizování psychiatrie. V zásadě stále platí cíle, které jsme si stanovili v roce 1990: soustředit pozornost na opomíjenou problematiku duševního zdraví, přispět k odstranění předsudků, negativních postojů a dalších bariér uměle rozdělujících společnost na svět duševně zdravých a nemocných, a v neposlední řadě prostřednictvím této kulturní akce upozornit na skutečnost, že duševní nemoc může být i pramenem významných hodnot estetických, projevujících se zvýšenou citlivostí např. na pravdivost v umělecké tvorbě a mezilidských vztazích. Za uplynulých devatenáct let se už sice hodně věcí podařilo, ale stále je ještě mnohé, co se dá zlepšit, o čem je třeba přemýšlet, co je třeba si uvědomovat.    
A tím nejpříhodnějším místem, kde se každý může zamyslet nad duševním zdravím svým
i celé naší společnosti může být právě Babí léto v PL Bohnice.

Čestmír Huňát, srpen 2009