Popravy Milady  Horákové, Záviše Kalandry, Jana Buchala a Oldřicha Pecla dne  27. 6. 1950
a mnohaleté tresty pro další obviněné odstartovaly komunistický teror 50. let minulého století.

_DSC0032 A.jpg

V roce 2010, v rámci 60. letého výročí procesů, připravil JIŘÍ SOZANSKÝ projekt, který připomíná tuto tragickou a temnou minulost české společnosti.

Na pozadí souboru fotokoláží a kreseb  představuje autor nově vytvořená  plastická díla:  sochařsko-architektonické modely přímo reflektující procesy padesátých let a samostatnou  bronzovou sochu MATER MORTIS, umístěnou v exteriéru Strakovy akademie.

Toto  monumentální dílo má záměrně formu odvozenou od typologie morových sloupů, vztyčovaných na náměstích našich měst jako vzpomínku a poděkování za odvrácení a ukončení  morových ran, epidemií a válečných útrap. V expresivní nadsázce  je toto téma znovu symbolicky aktualizováno s vyřčeným otazníkem, zda-li jsme dnes opravdu připraveni chápat tuto dobu jako minulost, od které se distancujeme a jejíž návrat nikdy nepřipustíme. 

Jiří Sozanský patří mezi ty umělce, jejichž dílo bezprostředně rezonuje pulsem doby, v níž žijí. Celou svou uměleckou tvorbou se angažoval proti všem formám násilí, zvůle a ideologického diktátu, pošlapávajícího lidská práva a důstojnost člověka. Je znám jako nekonformní umělec a člověk vyhraněných názorů a postojů, vyjadřující se prostřednictvím rozsáhlých multimediálních projektů vázaných ke konkrétnímu místu.

Nejnovější projekt Jiřího Sozanského DEN DVACÁTÝ SEDMÝ a umělecká díla, která v jeho rámci vytvořil, lze interpretovat jako vytržení z letargie a alarmující memento  viny a slabosti – jako  novodobý  morový sloup symbolizující  vzpomínku a varování.

 

Jiří T. Kotalík 

 

Občanské sdružení SYMPOSION v partnerství s hlavním městem Praha a Úřadem vlády České republiky, pod záštitami premiéra České republiky Jana Fischera a primátora hlavního města Prahy Pavla Béma.

Kurátor Jiří T. Kotalík ve spolupráci s architektem Davidem Vávrou.


_DSC0054.jpg


    _DSC0052 OK.jpg