Galerie hlavního města Prahy srdečně zve na tiskovou konferenci k výstavě Milena Dopitová / Miluji a přijímám, která se uskuteční v úterý 2. září ve 13.00 ve 2. patře Městské knihovny, Mariánské nám. 1, Praha 1, 110 00.

Tiskové konference se zúčastní ředitelka Magdalena Juříková, autorka výstavy Milena Dopitová a kurátorka Olga Malá.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Milena Dopitová

Miluji a přijímám

3. 9. – 30. 11. 2014

Městská knihovna, 2. patro

Mariánské nám. 1, Praha 1, 110 00

út – ne 10.00 – 18.00

120,- Kč / 60,- Kč

Milena Dopitová, která se prosadila  již v průběhu devadesátých let 20. století jako výrazná protagonistka a první silná ženská osobnost nastupující  mladé generace, má mimořádnou pozici na české i mezinárodní výtvarné scéně. Vzhledem k dosavadní  po čtvrtstoletí systematicky rozvíjené a bohatě strukturované tvorbě by se dalo očekávat, že výstava bude retrospektivou. Opak je pravdou, výstava zahrnuje  práce z posledních let, nejstarší je z roku 2010 s názvem Ještě chvíli se zdržím. Instalace v MK se dotýkají  plynutí času, lidské touhy, přání  i osudového předurčení. Jedna z hlavních linií koncepce výstavy  akcentuje roli muže, například v projektu Dobrovolný hrdina. Jak je však pro autorku typické, přistupuje k němu po svém, bez patosu, se smyslem pro intimitu na jedné a určitým odstupem na straně druhé, avšak vždy s osobním prožitkem.  Zdá se, že se Milena Dopitová „Ještě  chvíli zdrží“,  protože má prostor ke komunikaci, který má lidský rozměr a který Miluje a přijímá.